Česká Transplantační Společnost pacientům   

Transplantace langerhansových ostrůvků

V léčbě diabetu se může provést několik druhů transplantací:

Zde se věnujeme transplantaci Langerhansových ostrůvků.

Postup

Princip transplantace Langerhansových ostrůvků

Do těla se vpraví pouze samotné buňky produkující inzulin - Langerhansovy ostrůvky. Ty se nejprve laboratorně oddělí od zbytku tkání slinivky a pak se vpíchnou do jater. Tam dokážou produkovat inzulin, stejně jako ho produkují ve slinivce břišní.

Pro léčbu diabetu jsou z celého pankreatu důležité jen Langerhansovy ostrůvky, které obsahují B-buňky produkující inzulin. Jejich celkový objem není větší než 2 ml a vejdou se do malé zkumavky. Jsou však roztroušeny v ostatní tkáni pankreatu a oddělit je není jednoduché. Mají svoje vlastní cévní a nervové zásobení, a pokud jsou od ostatní tkáně pankreatu odděleny, je toto zásobení porušeno. Izolovat ostrůvky je dnes sice již možné, ale je to velmi obtížné. Postupuje se tak, že po odběru pankreatu z těla zemřelého dárce se do pankreatického vývodu vstříkne látka (enzym kolagenáza), která naruší vazivové součásti orgánu a vede k jeho rozvolnění. Protože je vstříknuta do vývodu, kudy jsou odváděny trávicí šťávy, působí kolagenáza zejména na část zažívací, zatímco ostrůvky se pouze uvolní od okolní tkáně a nemají se působením kolagenázy rozpadnout. To se však zatím zpravidla nepodaří, takže jejich celkový počet je podstatně menší, než kolik jich ve zdravém pankreatu je. K jedné transplantaci jsou tak zapotřebí někdy i dvě až tři slinivky.

Rozvolněná tkáň pankreatu obsahuje tedy rozpadlou „trávicí“ část pankreatu a v ní se nacházejí volně ostrůvky. Ty je třeba v dalším procesu čištění oddělit tak, aby obsahovaly co nejméně příměsí. Používá se k tomu tzv. buněčný separátor, jehož funkce je založena na skutečnosti, že ostrůvková tkáň je lehčí než zbývající části rozvolněného pankreatu. Ostrůvky jsou potom opakovaně promývány a nakonec se uloží ve speciálních baňkách do tkáňové kultury.

Transplantace Langerhansovvých ostrůvků se odehrává vpichem jehly do hlavní žíly, vedoucí do jater, vpich je veden přes břišní stěnu a není tedy potřeba chirurgické operace.Předchozí kapitola
Transplantace samotného pankreatu
Index
Obsah
Další kapitola
Pobyt po transplantaci v nemocnici

Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 06. 12. 2017