Česká Transplantační Společnost pacientům   

Poradna pro pacienty před a po transplantaci a jejich blízké

Lékaři, zabývající se ve své každodenní praxi transplantací orgánů, odpovídají na vaše otázky.

Na Vaše dotazy odpovídají MUDr. Soňa Fraňková, MUDr. Štefan Vítko, CSc. a doc. MUDr. Petr Němec, CSc. MBA

  

Slinivka

19.03.2016
Dobrý den manžel je po kombinované TX ledviny a pankreatu... ale potíže jsou s nadýmáním...vím že bylo sešito i střevo... chtěli bychom vědět zda je možno užívat PROBIOTIKA... nebo něco co by pomohlo... děkuji

Děkujeme za Váš dotaz na stránkách České transplantační společnosti. Byl jsem požádán MUDr. Vítkem o odpověď. Probiotika po transplantaci pankreatu může Váš manžel užívat. Pokud jeho potíže neustanou, doporučuji to oznámit jeho ošetřující lékařce, a ta mu předepíše vhodné léky.
MUDr. Peter Girman Ph. D., pegi@ikem.cz, 21.03.2016


22.11.2015
Dobry den, pritel je cizinec a ma diabetes 1. typu od 30 let, vek 44 let. S osetrujicim lekarem ma otevrenou otazku transplantace slinivky brisni nekdy v budoucnu az bude treba (zatim neni aktualni), kdy jiz nepujde diabetes udrzet v potrebnych hodnotach. Pritel sportuje, dodrzuje dietni stravu, vse dle doporuceni lekare. V pripade, ze by byl existoval vhodny darce z rodiny, kolik priblizne stoji tato operace a nasledne pece provedena cizinci ve zdravotnim stredisku v CR, jeho vlastni uhrada? Staci mi jen hruby odhad, informativne nebo uvedeni zdroje, kde se mohu informovat. (Duvod dotazu je vysoka cena operace v USA, kterou plati platce pacient (i pres placeni vysoke zdravotni pojistky, ktera toto pokryva jen nizkym %) a tudiz zjistuji moznost operace v jinem regionu.)

Děkuji za dotaz, který jste vznesla na stránkách České transplantační společnosti. Obecně se transplantace slinivky stejně jako transplantace jiných orgánů a tkání v České republice řídí platnou legislativou, která říká, že cizincům lze transplantovat tkáně a orgány pokud mají v ČR dlouhodobý nebo trvalý pobyt a současně smluvní zdravotní pojištění s některou z pojišťoven. Pak je transplantace poskytována jako součást zdravotní péče a plně hrazena ze zdravotního pojištění. Víc informací o legislativě najdete na webu Koordinačního centra transplantací http://www.kst.cz.
MUDr. GIRMAN Peter, Ph. D. , peter.girman@ikem.cz, 24.11.2015


03.05.2012
Moje dcera má DM I. typu od 18 let. Nyní je jí 35 let. Zajímalo by mě, jakým způsobem jí mohu jako matka pomoci /transplantace L. ostrůvků/. Já sama mám DM II. typu 5 let, záchyt byl po léčbě kortikoidy po III. stupni plicní sarkoidozy, slinivku mám v pořádku a produkci inzulínu v normě. Též mám odoperovanou štítnou žlázu. Po klinické stránce jsem nyní v pořádku. Mohu tedy dceři L. ostrůvky darovat? Nevím, zda je možný přenos ze živého dárce. Pokud bych zemřela, je možné moji slinivku použít pro dceru?

Transplantace ostrůvků od žijícího dárce se provádní raritně pouze na 2 pracovištích ve světě. V našem centru tuto možnost nenabízíme pro vysoké riziko vzniku diabetu u dárce a poměrně náročnou operaci, kterou je odebráni části slinivky. Co se týče Vaší myšlenky darování slinivky po Vaší smrti dceři, tento postup není možný. Vychází totiž z předpokladu, že transplantace ostrůvků je vhodná pro všechny pacienty s diabetem mellitem 1.typu. Bohužel transplantace ostrůvků má zvýšené riziko infekcí spojené s užíváním imunosupresivní léčby a proto je vhodná jenom pro pacienty, kteří trpí poruchou vnímání hypoglykemií. Z toho vyplýva, že pacient musí být nejdřív indikován, pak vyšetřen, zařazen na čekací listinu a až poté se čeká na vhodného dárce. Mimo tyto důvody, Vy osobně již máte diabetes, co v praxi znamená, že Vaše ostrůvky i přesto, že produkují inzulín, již nejsou v takové kvalitě aby byli vhodné k transplantaci. Je mi líto, že jsem Vám poskytnul pouze negativní odpovědi. Nicméně, pokud Vaše dcera skutečně trpí častými hypoglykemiemi, které jsou spojeny s bezvědomím, bylo by vhodné aby podstouila vyšetření na našem pracovišit. Pokud však je kompenzace jejího diabetu v pořádku, tak má poměrn nízké riziko vniku diabetickým komplikací a doporučoval bych pokračovat v zavedené léčbě.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 04.05.2012


13.02.2012
Manželovi je 29let a byla mu diagnostikována rakovina hlavy slinivky s metastázemi do plic (T3-4N1M1). rakovina postupuje dost rychle, v únoru musel podstoupit operaci žaludku a necelý týden po této operaci mu selhaly plíce. Momentálně leži na JIP je v umělém spánku a dýchá za něj stroj. Lékaři mi řekli že se již nedá nic dělat, že plíce již nejsou schopny samy fungovat. Hledám stále nějakou možnost a napadla mě transplantace. Jako naprostý laik se Vás proto ptám jestli by bylo vůbec možné provést transplantaci slinivky a plic současně? Nechci jeho boj vzdát bez toho abych vyzkoušela všechny možnosti. Prosím poradte mi jestli existuje ještě nějaká naděje...

Bohužel pro Vás nemám příznivou zprávu. Transplantace jakéhokoliv orgánu od geneticky nepříbuzného dárce si vyžaduje léčbu imunouspresivy. Tyto léky snižují obranyschopnost organizmu nejenom vůči infekcím ale také vůči nádorům. Proto pacienti, u kterých byl diagnostikován maligní nádor mohou podstoupit transplantaci až v době kdy jsou alespoň 5let bez známek recidivy nádoru. I když je Vaše úvaha zcela logická, bohužel v tomhle případě tuto léčbu nelze poskytnout. Je mi to moc líto.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 20.02.2012


05.11.2011
Vím,že po Tx se používá antibiotikum.Já mám ale opravdu "silnou" alergickou reakci!!!/už po jedné tabletě/na většinu z nich i na takové,které mají snášenlivost velmi dobrou/mimochodem stejně prudkou reakci mám na MILURIT.proto užívám zahraniční neregistrovaný lék Benzbromaron AL 100/ Jak se to v podobné situaci řeší,je nějaká jiná možnost náhrady antibiotika????Co vím,tak mám dobrou snášenlivost např. na BISEPTOL,ale to je antibakteriální léčivo.Jen jedno ATB dobře snáším,jen si teď nemohu vybavit název,ale mám ho udaný v chorobopisu,včetně těch léků,na které jsem masivně alergická.Velice děkuji za odpověď.

Spektrum antibiotik je v dnešní době tak široké, že určitě bude k dispozici takové, na které nejste alergická. Výběr konkrétního antibiotika by pak záležel na alergické anamnéze, tj. nesměl by spadat do seznam léčiv, na které jste alergická. Alergie na antibiotika je běžná a v naší sestavě máme několik pacientů po transplantaci slinivky, kteří jsou alergický na několik léčiv.
MUDr. Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 07.11.2011


29.06.2011
Zvažuje se u mě kombinovaná transplantace ledvina-slinivka. Chtěla bych se zeptat,jestli se ujme obojí nebo je tam nějaké riziko neujmutí jednoho z orgánů. mám chronické selhávání ledvin a diabetes I. typu mám od roku 1976,mám i oční komplikace spojené s diabetem.

V případě kombinované transplantace pankreatu a ledviny ve většině případů fungují oba štěpy. I zde však existuje riziko odhojení jednoho nebou obou štěpů, které se však nedá předvídat, pouze hlídat pravidelnými kontrolami. Štěp pankreatu má obyčejně o něco horší přežívání než štěp ledviny a je to z důvodů většího počtu chirurgických komplikací. V našem souboru pacientů po prvním roce od transplantace funguje přes 90% štěpů ledvin a 87% štěpů pankreatů.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 01.07.2011


10.03.2011
Je mi 17 let, cukrovku mám již 8 let a poslední měsíc trpím každý den nočními hypoglykémiemi, i přesto že jsem snížila dávky inzulínu, nevím co se to se mnou stalo .. Byla jsem před týdnem na týden ve FN Motol na úpravu ale nepovedlo se, nikdo si se mnou už neví rady. Měřím 173 cm, váha okolo 67 kg, dávky inzulínu přes den mám R- 16 actrapid, O- 13 actrapid, V- 9 actrapid, Noc 13 lantus . Přes den mám kompenzaci dobrou většinou glykemie mezi 5-10 mmol ale v noci okolo 2-3 mmol. Tak jsem se chtěla zeptat, zda by se u mě dalo uvažovat o transplantaci Lang. ostrůvků nebo transplantaci slinivky. Ještě jsem zapoměla dodat že pumpu jsem měla před cca 3 lety po dobu cca 2 let ale musela jsem léčbu s ní přerušit jelikož se mi v místě vpichu po vyndání začly dělat boláky s hnisem. Ještě mě napadlo, je možné že by mi začla slinivka po tolika letech na nějaké menší procento pracovat ?

Ve vašem případě bych asi doporučoval konzultaci v mojí ambulanci. Pátek mezi 9:00 -12:00 (objednejte se u sestřiček na tel 261362217). Přineste si sebou jídelníček za poslední týden, glykemický profil a denník, kde budete mít zapsáno co všechno jste přes den za činnost vykonávala.(hlavně v oblasti fyzické aktivity). Co se týče obecné rady, snižte si ještě noční inzulín o 3 jednotky. Určitě je možné, že někdy se slinivka doslova vzpamatuje a nějakou dobu ještě produkuje inzulín. Je možné to ověřit pomocí hladiny c-peptidu, který měří endogenní tj vlastní produkci inzulínu.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 11.03.2011


27.02.2011
Když je transplantována slinivka (např.po úspěšné transplantaci ledviny od živého dárce)a je pacient zařazen na čekací listinu na slinivku,je to stejná čekací listina jako na kombinovanou slinivka-ledvina.A jestli je to jiná listina,je čekací doba na samotnou slinivku o něco kratší než je tomu u té kombinované/slinivka-ledvina/?

V případě, že pacient je již po transplantaci samotné ledviny, tak je zařazen na čekací listinu k transplantaci pankreatu. Čekací listina pro samotnou transplantaci pankreatu je stejná jako pro kombinovanou transplantaci pankreatu.Průměrná čekací doba je 2 roky.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 27.02.2011


21.02.2011
Mohu podstoupit transplantaci pankreatu s hypertenzí?

Pokud je hypertenze léčená a krevní tlak je v mezích normy tak transplantaci pankreatu můžete podstoupit.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 24.02.2011


22.01.2011
Jsem 2,5měsíce po transplantaci slinivky břišní. Mám nárok na lázně? Co proto mám udělat.

Pacienti po transplantaci mají nárok na lázeňskou léčbu po stabilizaci klinického stavu. Lázně doporučuje ošetřující lékař a žádá praktický lékař, který k žádosti připojí zprávu o zdravotním stavu od ošetřujícího lékaře.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@ikem.cz, 31.01.2011


03.12.2010
Mohu po transplantaci ledviny a slinivky použít barvu na vlasy? Po transplantaci jsem 6 tydnu bez komplikaci.

Pokud jste 6 týdnů po transplantaci a trápí Vás barva vlasů tak bych výsledek transplantace považoval za vynikající a myslím si, že barvu použít můžete.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 04.12.2010


16.11.2010
Jsem diabetička 1.typu,současně zařazena ke kombinované Tx slinivka-ledvina. Mám jen jednu ledvinu a to s renální nedostatečností,nyní mám kreatinin 340. Moje maminka by mi chtěla darovat ledvinu,ale mám velké obavy.A to,že je tu diabetes!Vím,že je transplantace od žijícího dárce lepší,ale mě trápí otázka diabetu,nebot vím co způsobí podávání hormonů na hladinu cukru,když mi bude transplantovaná pouze ledvina.Navíc je mým snem mít miminko...Mám pocit,že kombinovaná TX by byla pro mne mnohem přínosnější.Prosím o Váš odborný pohled.

Z Vašeho dopisu vyplývá že jste již zařazena do čekací listiny na kombinovanou transplantaci pankreatu a ledviny. Dále se zdá, že uvažujete o příbuzenské transplantaci ledviny. Pokud pacienti zařazeni do čekací listiny ke kombinované transplantaci mají možnost získat ledvinu od příbuzenské dárce, tak sa nejdřív provede vyšetření dárce k příbuzenské transplantaci ledviny. Pokud je vše v pořádku, t.j. jak dárce tak příjemce jsou připraveni k transplantaci, určí se termín transplantace příbuzenské ledviny. Po úspešné příbuzenské trasnplantaci ledviny může být pacient zařazen do čekací listiny k transplantaci pankreatu. Nevím, zda se vystihl podstatu problému. Pokud ne, vy jako pacient navštevujete naší ambulanci v pravidelných intervalech. Můžete se kdykoliv lékaře který Vás ošetřuje zeptat na tyto potíže. Co se týče těhotenství jde o komplikovanou situaci, protože dlouhodbé užívání imunosupresivních léků může mít něpříznivé účiniky na plod. Obecně těhotenství pacientkám po trasnplantaci nedoporučujeme i když to nemůžeme zákazat. Máme v našem centru několik pacientek po transplantaci, které porodily zdravé děti. bohužel nikdo z nás Vám nemůže zaručit, že se zdravé dítě narodí i Vám. V každém případě si myslím, že tento problém je na dlouhou debatu a měli by ste ho probrat s lékařem při ambulantní návštevě.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 16.11.2010


29.10.2010
V rodině máme diabetes typu 2. Pouze u mojeho 10.letého synovce byl diagnostikován diabetes typu 1. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možno provést jen transplantaci Langerhansových ostrůvků, nebo zda to nedoporučujete, a je lepší současná praxe s inzulinovým perem. Závěrem bych se chtěl zeptat, jakého věku se v průměru dožívají pacienti, u kterých byl diabetes 1. typu diagnostikován v dětském věku, tj. mezi 8.-10. rokem života.

U dětí se diabetes mellitus transplantací Lagnerhansových ostrůvků neléčí. Je to z toho důvodu, že tento výkon nepředstavuje život zachraňující terapii a proto nežádoucí účinky mohou převýšit profit z této léčby. Pacienti po transplantai musí úžívat léky, které snižují obranyschopnost organizmu a tím brání odhojení orgánu. Na durhé straně uživání těchto léků je spojeno s vyšším výskytem infekcí a určitých typů nádorů krevních buněk. Proto se tato léčba u dětí neindikuje. Léčba inzulínem tak představuje nejlepší možnou a dostupnou variantu. Pacienti s diabetem se mohou dožívat vysokého věku, i když s trváním diabetu se u nich vyskytují častější komplikace a to zejména kardiovaskulární a ledvinné. Nicméně vše závisí od toho, jak je ten pacient kompenzován, to jest jak dobře se mu daří udržet glykémie v rozmezí normálních hodnot.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 14.10.2010


24.10.2010
Jsem 36-letá diabetička I. typu (11 let trvání DM), nyní (1 rok) na inzulínové pumpě s těžkou diabetickou polyneuropatií s poměrně výraznými subjektivními příznaky, distální, jen senzitivní (small fibres) DK i HK a kardiovaskulární autonomní neuropatií. Polyneuropatické potíže již od začátku DM, postupné zhoršování i přes farmakologickou léčbu. Kompenzace diabetu stabilní, na CSII zlepšeno o 1%, dle glukometru velké kolísání glykémií (3,4-25 mmol/l) během celého dne. Chci se zeptat, jestli by mi ke zlepšení mého zdravotního stavu mohla pomoci transplantace Langerhansových ostrůvků nebo jiná forma léčby prováděné na Vaší klinice.

Dle popisu Vašich potíží lze usoudit že Vás nejvíc obtěžuje neuropatie (respektive její příznaky) a kolísání glykémii. Zda-li Vám transplantace pomůže je možné posoudit až po vyšetření na naší ambulanci. Obecně předtím než jakéhokoliv pacienta k transplantaci zařadíme tak důsledně vyšetříme všechny komplikace a tento pacient opakovaně podstoupí edukační pobyt na naší klinice. Základní indikací k transplantaci stález zůstavají těžké hypoglykémie, to jest hypoglykémie s bezvědomím nebo s pomocí druhé osoby alespoň 4x ročne. Vyjímečně je možné indikovat k transplantaci pacienta bez hypglykémií s rychlou progresí diabetických komplikací. Obě možnosti lze posoudit až po odborném vyšetření.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 13.11.2010


26.08.2010
Moje 80 letá maminka má na základě ensonografického vyšetření nález: nehomogenní ložisko pancreatu na přechodu tělo-kauda 11x12mm, strukturálně odpovídající tu expansi(nemá charakter cysty), s dilatací pancr. duktu v kaudě na 4mm. Bez detekce lymfadenopatie. V oblasti gama prokázána slabá přítomnost paraproteinu IgG-kappa,CEA 1,2 CA19-9 54,5, CA 125 5,5, Lipemie 2,1, Hemolysa 9, Ikterie 10. Maminka nemá žádné potíže. Na vyšetření ji poslali z nefrologie kam maminka pravidelně chodí na kontroly. CT by prý nebylo vhodné, mohlo by poškodit ledviny. Maminka má léta hypertenzi. Stojíme před závažným rozhodnutím, operace slinivky je velmi náročná. Zatím ani nevím jaké podstaty nádor je, ale v těchto případech prý bývá převážně pozitivní. Nechci maminku zbytečně trápit. Prosím, sdělte mi Váš názor, Vím, že se musíme nakonec rozhodnout sami, ale prosím o radu. Byla bych raději, kdyby mohlo zůstat u sledování.

Nie som si istý, či moj názor bude relevantný, mojou špecializáciou je prevážně diabetologia a transplantačná liečba diabetu. S nádormi pankreatov sa samozrejme takisto stretávám ale táto diagnoza je obyčajne v rukách chirurgov. Myslím, že operácia bude pre Vašu matku náročná a že vzhľadom k veku by som sa prikláňal skor ku konzervatívnej liečbe. V každom prípadě pošlem Váš email Dr.Oliveriusovi, chirurgovi, ktorý operaje nádory v tejto oblasti, má s touto diagnózou bohaté skúsenosti a jeho názor by som považoval za smerodatný.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 26.08.2010


15.06.2010
Je mi 20let a mám diabetes pvního tipu. Občas mívám těžké hypoglykémie. Tedy musí mi někdo pomoci. Bývá to třeba jednou za měsíc, ale to je jen takový hrubý odhad. Má Paní doktorka mi doporučila inzulínovou pumpu. Měla jsem ji přes týden asi 14dní a za tu dobu jsem měla jedno těžké hypo a dvě ketoacidozy, to jsem před tím nikdy neměla, tedu tu ketoacidozu. Navíc pumpa se mi špatně ovládala a špatně se mi s ní manipulovalo. Mám vrozenou oční vadu. Na pravé oko vůbec nevidím a na levém mám 13 dioptrií. Takže jsem teď zpět na perech a zdá se mi že je to lepší, ale ty hypa tam pořát jsou. Paní doktorka si myslí, že jsou ty hypa pro mě dost nebezpečné a že mě ohrožují na životě, což je samozdřejmě pravda. Ale o transplantaci nic moc nevím a ani nevím jestli je to promě vhodné, nevím a ni jaká je tak úspěšnost. Dost se něčeho takového bojím. Mohla bych poprosit o nějaký názor, nebo doporučení?

Příští pátek se prosím dostavte do mojí ambulance někdy mezi 9:00 a 12:00, vemte si sebou krátku zprávu od Vaší diabetoložky ja se Vám pokusím vysvělit možnosti a způsoby terapie. Pokud Vám tento termín nevyvhovuje, tak se prosím objednejte na tel.cisle 2 61362789 u sestřiček, s tím že jsme spolu domluveni.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, , pegi@medicon.cz, 23.06.2010


15.06.2010
V roce 2002 v ikemu jsem byla operována s diagnózou karcinom pankreatu s penetrací žaludku. Po osmi letech stále vážím 49 kg, nemohu jíst, stale zvracím. Myslíte že by mi pomohla transplantace slinivky břišní nebo nějaká jiná lečba?

Bohužel transplantace pankreatu (slinivky břišní) se provádí pouze u pacientů, kteří mají diabetes mellitus 1.typu a smyslem této léčby je nahradit chybějící sekreci a produkci inzulínu. Z údajů, které jse uvedla předpokládám, že část Vaší slinivky byla zachována, takže její funkce by měla být dostatečná. Transplantace slinivky břišní by Vaše potíže nevyřešila. Myslím, že by jste měla být sledována a vyšetřena v gastroenterologické ambulanci. Pokud tomu tak je, je možno doporučit ještě vyšetření dietologem k posouzení diety, úpravy stravy a posouzení stupně vstřebávání živin.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 23.06.2010


25.03.2009
Manželka absolvovala operaci slinivky - nádor se podařilo odstranit a zůstal jí zbytek asi 30 % slinivky. V nemocnici jí naznačili, že by bylo dobré podstoupit transplantaci v IKEMU. Zajímalo by mě, jak se postupuje a jaká je čekací doba a odkud se získá. Darovat se zřejmě nedá? A je nějaký rozdíl slinivky od ženy a muže. A proč vlastně je potřeba trnasplatace- je to kvůli cukrovce ? Manželce je 29 let. Předem děkuji a omlouvám se, že se tak laicky ptám, ale doposud jsme se s tím nikdy nesetkali. A ještě jeden dotaz: Jak dlouho takový nádor se tvoří - je to záležitost 1 roku nebo více a z čeho vlastně vzniká? Nádor měl velikost 10cm. Jak dlouho trvá transplantace a je to tak závažná operace jako ta, kterou manželka absovovala a za jak dlouho se může uskutečnit.

Transplantace pankreatu je léčba vhodná pro pacienty s diabetem mellitem 1.typu, provádí se nejčasteji současně s transplantací ledviny a to ve stadiu kdy pacientovi s diabetem selžou ledviny a stává se závislým na dialýze. Samotná izolovaná transplantace pankreatu bez transplantace ledviny se provádí pouze u malé skupiny pacientů, kteří mají normální funkci vlastních ledvin a tzv. labilní typ diabetu. V případě že pacient podstoupí resekci části pankreatu indikace transplantace zavísí od dvou faktorů: po prvé jestli resekce pankretu vede k diabetu, který je nutno léčeit inzulínem a současně je léčba inzulínem komplikována opakovanými hypoglykémiemi anebo hyperglykémiemi, po druhé příčina resekce tj jaký typ nádoru vedl k resekci pankreatu. Samotná transplantace je operační výkon trvající asi 2-3 hodiny, jde o obecne jednodušší operaci než reskece pankreatu i když ne banální. Nádory pankreatu vznikají prakticky ze všech buněk nacházejících se v pankreatu, existují určité rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku nádorů pankreatu jako je třeba hereditární pankreatitida, kouření, alkohol, nicměné nelze předem určit u kterého pacienta je daný faktor významný natolik, že vznik nádoru skutečně způsobí. Jak dlouho nádor roste sa také nedá odhadnout, protože stanovení diagnozy nádoru zavísí od příznaků,které nádor způsobuje. Obecně nádory nacházející se v hlavě pankreatu jsou diagnostikovány dříve pokud svým růstem tlačí na žlučovod , zablokují odtok žluče a u pacienta vznikne žloutenka nebo-li ikterus. Nádor nacházející se v telě pankreatu obyčejně dosahuje větších rozměrů, protože nezpůsobuje závažnější příznaky bývá diagnostikován později. Raritní výjimkou jsou endokrinní nádory produkující hormony jako například inzulinom produkující inzulín, které způsobují klinické příznaky v důslekdu sekrece hormonů a bývají diagnostikovány ve velmi časném období. K přesnejším informacím o vhodnosti transplantace bych potřeboval Vaší manželku vyšetřit a mít informace o léčbě, typu resekce a histologickém vyšetření nádoru.
MUDr.Peter Girman PhD, Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 26.03.2009


12.10.2008
Dobrý den, můj dotaz se týká mého otce, 3 týdny leží na ARU pro selhávání orgánů kvůli těžké akutní pankreatitidě nekrozního typu. Podle posledního CT je zničeno asi 80 % tkáně slinivky. Podotýkám, že zánět vyvolalo vyšetření ERCP, nikoli životospráva. Zánět se rozběhl téměř okamžitě po výkonu, cca během 2 hodin nastoupily obrovské bolesti a během 2 dnů šokový stav. Nyní se dostává z nejhoršího, ale samozřejmě ho stále ohrožuje infekce. Nikdo z lékařů nám nechce říct jak dlouho riziko hrozí. Chtěla bych se zeptat, co se stane s odumřelou tkání slinivky po zánětu a je možné případně i u takových případů transplantovat L. ostrůvky? A je možné, aby se zánět opakoval, když tkáň slinivky není? Vím, že můj dotaz se netýká výhradně transplantace, ale snad mi odpovíte. Přeji hodně úspěchů v práci Helena

Dobrý den, odumřelá tkáň slinviky se obyčejně po zánětu vstřebá, během toho procesu nicméně může dojí i k jejímu infikování. Transplantace ostrůvků by byla indikována pouze v případě, kdyby po destrukci slinivky došlok vzniku sekundárního diabetu(cukrovky), který by se nedal zvládnout intenzifikovaným inzulínovým režimem. Jinými slovy transplantací ostrůvků se léčí pouze diabetes. s pozdravem Peter Girman
Peter Girman , pegi@medicon.cz, 15.10.2008


29.09.2008

Píši Vám ohledně mého otce, jenž již rok trpí zánětem slinivky břišní. Během pár měsíců se z váhy 90 kg při výšce 180 cm dostal na něco málo přes 50 kg. Akohol (už) nekonzumuje, přesto je jeho stav stále horší. Neustále se u něj objevuje střídání období, v nichž mu je dobře a v nichž zase špatně. Vím, že při takových zánětech je to zcela běžné, ale dnes nám přimář nemocnice oznámil, že intervaly mezi těmito obdobími se budou postupem času zkracovat; také jakákoli fyzická zátěž může způsobit vyvolání zvracení.

Ráda bych se Vás touto cestou zeptala, zda je možná nějaká transplantace, zda je aspoň malá šance, že otec bude opět v pořádku. Za odpověď Vám předem mockrát děkuji.

Bohužel zánět slinivky se neléčí transplantací slinivky. Transplantace slinivky je výkon vhodný pouze pro vybrané pacienty s diabetes mellitus 1.typu (cukrovka). Vyjímečně se provádí autotransplantace ostrůvků a to v případě, že pacient se zánětem slinivky je indikovaný k úplnému odstranění celýho pankreatu. Po takovém výkonu se z pacienta stává okamžitě diabetik, který je životně závislý na inzulínu. Proto je v některých centrech možné provést tzv autotransplantaci ostrůvků, to znamená že v průběhu operace se odstraněná slinivky spracuje, získají se z ní ostrůvků které produkují inzulín a tyto ostrůvky se ještě během operace transplantují. Tímto způsobem se částečně zachová u pacienta schopnost produkovat inzulín.
MUDr. Peter Girman PhD Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 30.09.2008


02.07.2008
Dcera má diabetes I. typu od 11 měsíců věku. V současné době je jí 18 let, na inzulinu ihned, cca 5 let používá inzulínovou pumpu. Glykemie nyní po pubertě již relativně vyrovnané 4 - 10 mmol/l, max. lehce přes. Dosud žádné komplikace spojené s dlouhodobým diabetem nemá. Samozřejmě by ráda jakýmkoliv komplikacím předešla, což u ní nebude jednoduché vzhledem k celoživotnímu onemocnění prakticky od narození. Dřív či později ji nejspíš čekají. Zajímalo by mne, zda se v blízké budoucnosti počítá s transplantacemi Lan. ostrůvků i u takovýchto pacientů, kteří ještě nemají závažné komplikace a chtěli by se touto formou "vyléčit"a komplikacím tak předejít? Je nějaký registr nebo "čekací listina" pro tyto "bezproblémové" pacienty, kteří na transplantaci v současné době nemají nárok? A Vy - jako odborník - doporučil byste - čistě teoreticky - transplantaci své dceři?

S transplantací ostrůvků se zatím u pacientů s diabetem bez komplikací nepočítá, ze dvou důvodů:

  1. nežádoucí účinky imunosupresivní léčby by byly větší než profit ze samotné transplantace
  2. pacienti mohou být dobře kompenzováni i léčbou inzulínem a nemusí u nich dojít ke vzniku závažných komplikací. Proto také neexistuje žádný registr pacientů bez komplikací.
Čistě teoreticky bych transplantaci své dceři určitě doporučil tehdy pokud by byla k této léčbě indikována, tj. i přes kvalifikovanou edukaci a léčbu inzulínem by u ní docházelo k akutním komplikacím, které by vyžadovali pomoc třetí osoby (hypoglykémiím nebo hyperglykémiím s bezvědomím). Ve Vašem případe je dcera léčená podle nejmodernějších postupů a lékařských poznatků, zdá se že je velice dobře edukována , lze tedy usuzovat, že pokud tato kompenzace vydrží tak dlouhodobé komplikace, i když se vyskytnou, nebudou závažné. Samozřejmě tento názor musíte brát s rezervou, protože je vysloven bez vyšetření pacientky.
MUDr.Peter Girman PhD., pegi@medicon.cz, 05.07.2008


20.06.2008
Existují prosím nějaké léky na alespoň potlačení zánětu slinivky břišní, nebo je to pouze o správné životosprávě?
Co všechno je možné dělat, aby se stav nemocného nezhoršoval? Jak vysoké je riziko vzniku rakoviny (v rodině).

Zánět slinivky je chronický tj probíhá pomalu a prakticky se nedá úplně zastavit. Je nutno se vyhnout alkoholu a jídlům s vysokým obsahem tuku. Riziko nádorů je zvýšené nicméně opět nedá se předpovědět u kterého pacienta k nádorovému onemocnění dojde a u kterého ne. Možná by bylo vhodné vyloučit hereditární (dědičný) typ chronické pankreatitidy, na terapii by to však nic nezměnilo. Slinivka se dá odstranit celá, má to však několik problému. Z pacienta se okamžitě stává diabetik, protože odstraněním slinivky ztrácí vlastní produkci inzulínu a bude tak vyžadovat léčbu inzulínem ve 4 denních dávkách. Mimo to odstranění slinivky je náročná operace a indikuje se pouze v případě, že pacient trpí dlouhodobě bolestmi břicha, které se nedají zvládat konzervativním způsobem. Indikaci k operačnímu zákroku určuje břišní chirurg se zkušenostmi z oblasti hepatobiliární chirurgie a gastroenterolog po předchozím kompletním vyšetření.
MUDr.Peter Girman PhD, pegi@medicon.cz, 20.06.2008


13.06.2008
V roce 2000 jsem prodělala nekrotizující pankreatitdu. Protože se mi zničila více než 1/3 pankreatu následně mam diabetes. Před nemocí jsem mívala glykémii na lačno asi přes 3 mmol/l. Nyní i přes dietu mívám ráno 15-20 mmol/l a přes den někdy dost přes 20 mmol/l. Na kaudě pankreatu mám pseudocystu asi 6 cm velkou,která se nemění. Ráda bych podstoupila jakoukoliv léčbu,která by mi glykémii alespoň snížila. Obracím se na Vás, protože jsem viděla v ČT pana dr. Vítka a ten říkal že se pacienti mohou zajímat o transplantaci sami, bez lékaře.

Z informací, které jste poskytla se zda, že máte tzv. sekundární typ diabetu po předchozím onemocnění pankreatu. Glykémie kolem 15mmol/l jsou skutečně zvýšené a měli by být léčené. Standardním postupem by byla léčba inzulínem ve dvou nebo více denních dávkách. Transplantace Langerhansových ostrůvků by byla indikována v případě, že diabetes by nebyl uspokojivě kompenzován inzulínem, a opětovně by docházelo k těžkým hypoglykemickým stavům. Transplantační léčba obecně vyžaduje v dnešní době velmi intenzivní imunosupresivní terapii, to jest léky které blokují vlastní obranyschopnost organizmu. Hlavním rizikem těchto léků jsou infekční komplikace a proto výběr pacientů k transplantaci ostrůvků musí být takový, aby riziko infekcí bylo menší než přínos transplantace. Ve Vašem případě, pokud jste léčená pouze dietou, doporučoval bych vyšetření u diabetologa a úpravu léčby buď přidáním tablet nebo zavedením inzulínu.
MUDr.Peter Girman PhD; Klinika diabetologie IKEM, pegi@medicon.cz, 17.06.2008


12.05.2008
Manžel je po kombinované transplantaci slinivky břišní a ledviny. Jelikož nevím kam se mám obrátit abych zjistila nějaké bližší informace o stravování, činnostech.....po transplantaci, obracím se na vás s dotazy na stravování-dietu : = jsou některé potraviny, pochutiny, koření, ovoce, zelenina... přímo zakázány či omezeny (hořčice, směsi koření, maggi..) = je nějaké omezení v používání mléčných výrobků-druhů (tavené sýry, mléčné sýry, zrající a plísňové sýry, jogurty, tvarohy...) = jaká masa jsou vhodná, je možné jíst vepřové maso a zabijačkové výrobky..... = je vhodnější používat máslo nebo Ramu....olej jaký druh... = jaké minerální vody je vhodné pít....káva = mohou se používat bylinky-čaje....a jaké na : = jsou omezeny nějaké činnosti...okolo domu, zahrady, sport = řízení auta... = cestování po republice, zahraničí..... Prosím o zodpovězení mých dotazů, nebo odkazu-www, kde bych našla odpovědi na mé dotazy.

Pokud jsou oba štěpy funkční tak pro pacienta nejsou žádná striktní omezení ve složení jídelníčku. Musí dodržovat obecná pravidla stravování a to tak aby nepřibíral na váze.
MUDr.Peter Girman PhD, pegi@medicon.cz, 18.06.2008


24.04.2008
Dobrý den, zajímalo by mne, je-li možné do transplantačního programu /tr. Langerhars. ostrůvků/ zařadit dítko, kterému je 8 let, trpí diabetem od 4 let. Aplikace inzulinu je 4x denně.

Dobrý den, transplantace Langerhansových ostrůvků není život zachraňující výkon, proto výběr pacientů je proveden tak, aby rizika transplantace nepřevýšili její přínos pro pacienta. U detí je v současnosti tato léčba kontraindikována, protože se nedá odhadnout účinek imunosupresivní léčby na organizmus ve vývoji. Standardem zůstává aplikace inzulínu ve 4 denních dávkách nebo pomocí inzulínové pumpy.
MUDr.Peter Girman PhD, pegi@medicon.cz, 18.06.2008


09.04.2008
Manžel, letos padesátiletý ,má již 30 let cukrovku, píchá si od počátku 3 krát denně inzulín.Zažila jsem již mnoho hypoglykemií, několikrát byl i odvezen do nemocnice pro hyperglykémii. Tyto stavy byly způsobeny buď chybou v množství jídla nebo těžší nečekanou prací.Manžel pracuje jako dělník , a tak uhlídat vhodnou obtížnost práce je dosti těžké.Musím říci, že je to nejen pro něj ale i zvláště pro mě značně stresující stav. Proto snad já více než on čekám na nějaký lék, který nás oba od cukrovky -vzletně řečeno-osvobodí. Pokud jsem z vašich stránek pochopila, musely by manželovi přestat fungovat ledviny, aby byl přijat k transplantaci ledvin a současně slinivky?Asi neexistuje možnost dostat se do registru čekatelů dříve. Pokud by k tomu došlo , jaká je průměrná čekací doba na tyto orgány ? Byla by pro něj vhodná možnost jakéhosi spreje, který přivádí inzulín do těla po vstříknutí do úst /znám to jen letmo z tisku/?

Standardním způsobem léčby by v tomto připadě měl být inzulín 4xd. Pokud by to nefungovalo a hypoglykémie by přetrvávali tak lze zkusit inzulínovou pumpu, která je v aplikaci inzulínu flexibilnější. Transplantace by přicházela do úvahy v případě, že by tyto možnosti selhaly i přes opakovanou edukaci pacienta. Inhalační inzulín byl nedávno stažen z prodeje protože jeho výroba byla drahá, účinek a dávkování nebylo dostatečně uspokojivé z hlediska kompenzace diabetu.
MUDr.Peter Girman PhD, pegi@medicon.cz, 18.06.2008


16.02.2008
Nakolik je seriózní zpráva o převratné léčbě cukrovky v Británii kde "obelstili" autoimunitní reakce. Asi 500 až tisíc Beta-buněk je uzavřeno do pouzdra na bázi ocele a látky z mořských řas, které má mikroskopické póry. Po voperování do těla začnou buňky vylučovat inzulín, ale před destrukcí jsou chráněny. Pokud je to pravdivá informace, prosím o kontakty na kliniky, které se touto problematikou zabývají.

O odpověď na Váš dotaz jsem požádala docenta MUDr. Františka Saudka, CSc., který je předním světovým odborníkem v léčbě diabetu transplantací:

dotaz reaguje na zavádějící zprávu, kterou jstem take viděl na českém internet. Pravdou je, že Britská diabetologická společnost zveřejnila povzbuzující zprávu, že se chystá výrazně podpořit program transplantací ostrůvků ve Velké Británii s cílem provést v prvním roce asi 20 ostrůvkových transplantací v několika centrech a později vice. Provádějí to způsobem stejným jako my a výsledky jsou obdobné. Tato podpora by mohla výrazně přispět k rozvoji programu. U nás bylo provedeno zatím 19 transplantací ostrůvků.

Zbylá část informací je zcela zavádějící a její původ jsem nezjistil. Beta buňky v kapslích se zatím nikde klinicky nepoužívají. Látka z mořských řas má být zřejmě alginát – běžně používaná chemická látka, kterou se testované ostrůvky obalují v mnoha laboratořích. Alginát má s mořskými řasami společný pouze původ jména – alga, řasa (latinsky). Uzavírání ostrůvků do propustných komůrek představuje nadějný přístup, ale první podmínkou je získání dostatečného množství buněk, které by se k tomu použily. Ty dosud pocházejí pouze ze slinivek zemřelých dárců orgánů a těch je a nadále bude nedostatek. K léčbě diabetu je zapotřebí alespoň 300 000 ostrůvků – každý je složený asi z 2-3000 buněk. Poud by se použitelné komůrky podařilo vytvořit, mohly by možná v nich být užívány ostrůvky zvířecí, nebo jinak modifikovaná tkáň, která by rostla v laboratoři. Taková tkáň však dosud není k dispozici.


Na tuto informaci jsem již reagoval na portál, kde byla informace zveřejněna (novinky.cz). Bohužel tam opět dali nesmyslnou informaci, že v ČR se již provedlo 20 000 transplantací pankreatu, což je počet na celém světě.


Doc. MUDr. Františkek Saudek, CSc., eva.pokorna@ikem.cz, 25.02.2008


30.01.2008
Zajímalo by mě jetli by byl někdo ochoten provest transplantaci Langersenových ostrůvků mému manželovi (27let), který má diabetes typu 1. a kolik by taková transplantace stála.

Transplantace Langerhansovych ostruvku se provadi pouze v IKEM Praha. Vas manzel by se mel obratit primo na Kliniku diabetologie IKEM, prednostou je docent MUDr. Frantisek Saudek, kde by odbornici posoudili, zda je Vas manzel vhodnym kandidatem k tomuto druhu transplantace. Za transplantaci pacienti nic neplati.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 01.02.2008


20.11.2007
Můj otec je po několika operacich slinivky břišní lekaři nam zdělili že mu funguje jen na 20 % slezinu mu vzali celou byla by možna ptansplantace slinvky břišni? Lekaři nam řekli že slinivka je jeden organ který se neda transplantovat ,ale podlo toho co čtu tak ano.

Jedinou indikací, proč se slinivka břišní transplantuje, je cukrovka - diabetes mellitus. V podstate se jedná především o přenos a po té funkci jednoho druhu buněk , které jsou ve slinivce břišní uloženy (Langerhansovy ostrůvky). U Vašeho tatínka se zřejmě o tento případ nejedná.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 26.11.2007


06.10.2007
Zajímalo by mě vše o transplantaci langersenových ostrůvků slinivky břišní

Základní informaci o transplantaci Langerhansových ostrůvků najdete na těchto stránkách ( http://www.transplantace.eu/slinivka/transplantace_ostruvky.php ), konkrétně pod heslem transplantace slinivky břišní.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 15.10.2007


Zpět na poradnu


Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 21. 06. 2017