Česká Transplantační Společnost pacientům   

Poradna pro pacienty před a po transplantaci a jejich blízké

Lékaři, zabývající se ve své každodenní praxi transplantací orgánů, odpovídají na vaše otázky.

Na Vaše dotazy odpovídají MUDr. Soňa Fraňková, MUDr. Štefan Vítko, CSc. a doc. MUDr. Petr Němec, CSc. MBA

  

Plíce

17.03.2010
Jaká je prosím úspěšnost transplantace plic? Mám přítele,který má nějakou vrozenou vadu plic (má málo kyslíku v krvi) a nyní je ve Fakultní nemocnici v Brně. Jeho ošetřující lékař se zmínil,že pokud mu hrozí (možná,že to bude nejlepší řešení) transplantace plic nebo bude odkázán na domácí aplikaci kyslíku (důchod). Je mu 42let a je jinak velice vitální a je moc fajn,tak Vás prosím o informaci týkající se úspěšnosti transplantace plic. Bohužel si nejsem jista,jestli Vám Vám říkám správně diagmozu jeho nemoci - cistická fibroza.

Obecně platí, že 1. rok po transplantaci plic přežívá asi 80-85% pacientů. K transplantaci plic jsou indikování pacienti, u kterých odhadujeme dobu přežívání pouze na 12-18 měsíců. Celá tato problematika je však velmi individuální a pro každého pacienta platí něco jiného. Proto bych Vám a Vašemu příteli doporučoval konzultaci v našem transplantačním centru.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, 3. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol , robert.Lischke@seznam.cz, , 24.03.2010


04.01.2010
Přítelkyně prodělala pandemickou chřipku s komplikací zápalu plic, který vzhledem k jejímu astmatu měl velmi nepříznivé důsledky na plíce. Poslední CT ukazuje masivní změny na plicích, ARDS a pozánětové změny. Mám dotaz zda je možné zařadit takového pacienta, který bude dlouhodobě na ventilátoru do transplantačního programu?

Teoreticky nelze tuto možnost vyloučit. Zdravotní stav Vaší přítelkyně je však nutno zhodnotit velmi individuálně a proto Vás prosím o osobní konzultaci v našem Centru pro transplantace plic ve FN Motol.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, 3. chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol Transplantační oddělení , robert.Lischke@seznam.cz, 29.01.2010


29.09.2009
Mohu jako dcera (pokud budu vhodný dárce) darovat jednu plíci své mamince? Transplantuje se vůbec jen jedna plíce? Maminka má chronickou CHOPN v terminálním stadiu s GOLD rysy astma bronchiale, zhoršujícím se RTG snímkem, spirometrií i saturací.

Darovat lze pouze plicní laloky, tedy části plic. Pravděpodobně příbuzenská transplantace nebude vhodným řešením pro Vaši maminku. Jednu plíci lze transplantovat. Stav Vaší maminky bychom měli probrat osobně na naší transplantační ambulanci.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, Transplantační centrum FN Motol, robert.Lischke@seznam.cz, 03.10.2009


10.09.2009
Moje 69-letá matka trpí sklerodermií a má zasažené plíce. Je možné v takovém případě provést transplantaci plic?

Teoreticky lze u pacientů se sklerodemií plíce transplantovat. Limitem u Vaší matky však bude pravděpodobně její pokročilý věk. Stav vaší matky můžeme osobně konzultovat na naší transplantační ambulanci.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, Transplantační centrum FN Motol, robert.Lischke@seznam.cz, 04.10.2009


08.07.2008
Moje sestra má indikovanou fybrózu plic je jí 42 let ( trvale bydlí na Slovensku) chci ji vzít k moři, ale potřebuji vědět jestli může absolvovat letecký zájezd k moři - září, říjen a zda je možná porada o případné transplantaci v ČR vzhledem k tomu , že na slovensku ji nedělaj a pacienti jsou posílány do Vídně. Je léčená kortykoidy předem děkuji za odpověď.

Na otázku, zda může Vaše setra letět ledadlem k moři, musí odpovědět její ošetřující lékař.
Poradit se a uvažovat o transplantaci plic V ČR je samozřejmě možné. Doporučuji objednat se telefonicky ke schůzce a o celé problematice Vás budeme detailně informovat.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, FN Motol, 11.09.2008


05.07.2008
Partner je na plícní ventilaci pro akutní selhání plic-nyní 24 hod. Je v umělém spánku, poškození plic je údajně na 60%.Vím,že při umělé ventilaci,kterou nuně potřebuje také poškozuje organismus. Při možnosti, že by nebyl schopen života při tomto poškození,se ptám,zda je možná transplantace plic a její úspěšnost.

Akutní selhání plicních funkcí může mít řadu příčin a nelze se proto vyjádřit, zda by byl Váš partner vhodným kandidátem transplantace plic. K posouzení celé situace je třeba vědet více. Po získání informací se rádi k celému problému vyjádříme.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, Transplantační centrum FN Motol, robert.Lischke@seznam.cz, 10.07.2008


30.06.2008
Rozhodnutí nemocného pro transplantaci plic je velmi zavažný krok, který zasáhne do života nemocného. Otázka zní, kdy je nejvhodnější doba pro rozhodnutí nemocného podstoupit transplantaci s nemocí CHOPN? Pokud je věk nemocného okolo 55 let není nutné tuto otázku řešit. Ale co když je věk nemocného okolo 40 let, transplantovaná plíce má "životnost" 10 let max. 15 let. Podstoupit transplantaci s vyhlídkou komplikací a velkým množstvím vedlejších účinků léků se statistickou dobou přežití 10 let - 19% s CHOPN, nebo nepodstopit transplantaci a dále postupovat konzervativní léčbou? Mám tím na mysli, že může vzniknout situace, že pacient se cití subjektivně v pohodě, ale výsledky odborných vyšetření tomu nenasvědčují, pak dojde na situaci, že hodnoty některých vyšetření jsou již za hranicí, kdy by tělo transplantaci zvládlo. Je možné jmenovat několik základních krytérií a hodnot, která jsou limitní pro (ne)zařazení na čekací listinu pro transplantaci, myslím tím, že pacient je jinak celkově zdráv a léčí se jen s CHOPN?

rozhodnutí o indikaci k transplantaci plic je opravdu zásadní krok, ale tato metoda je nabízena pouze pacientům, kteří splňují indikační kritéria pro tuto metodu a u kterých jsou vyčerpány všechny konzervativní možnosti léčby.
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) představují jednu z nejčastějších indikačních skupin k transplantaci plic. Při zařazení na čekací listinu by měli splňovat tato kriteria:

  • FEV1 < 25% po bronchodilatační terapii
  • Přetrvávající hypoxemie: PaO2 < 55-60 mmHg
  • Hyperkapnie
  • Sekundární plicní hypertenze
  • Klinický průběh: rychlý pokles FEV1, život ohrožující exacerbace
Stav každého pacienta je třeba však posoudit zcela individuálně ve specializovaném centru. To, že je pacient jinak zdráv, je naopak pro provedení transplantace ideální, protože tak zásadně klesají rizika možných komplikací a právě tento pacient může z tohoto výkonu velmi profitovat. Pokud pacient je vhodným kadidátem, neměl by s rozhodnutím podstoupit transplantaci váhat, protože jeho stav se bude jen zhoršovat a rizika tak budou stoupat.
Jednoznačně Vám doporučuji obrátit s Vaším problémeme ke konzultaci na naše pracoviště - 3. chirurgická klinika FN Motol - Transplantační oddělení - 2 2443 8029, 8031.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, Robert.Lischke@seznam.cz, 01.07.2008


16.05.2008
je nutné po transplantaci ukončit doma chov zvířat (pes, křeček, plaz) - všechna zvířata jsou pravidelně kontrolována veterinářem, dodržování zvýšené hygieny při kontaktu s nimi je samozřejmostí.

Vzhledem k zvýšenému riziku infekce se žádná domácí zvířata pacientům po transplantaci nedoporučují. Riziko po transplantaci plic je ze všech orgánových transplantací největší, protože plíce jsou dýchacími cestami ve stálém kontaktu se zevním prostředím. Někteří lidé však potřebují ke kvalitě života vztah a emociální podporu, kterou jim chované zvíře poskytuje. Akvarijní rybičky představují nejmenší riziko infekce, ačkoli i ryby nesou často na svém těle množství parazitů. Pokud chováte rybičky neberte je do rukou a nikdy sami nečistěte akvárium a nevyměňujte vodu. To nechte dělat vždy někoho jiného. Další relativně méně rizikovou skupinou zvířat jsou plazi nebo drobní hlodavci jako křečci, myši nebo králíci i ti však mohou přenášet bakterie působící infekce zažívacího traktu. U psů jsou vhodnější krátkosrstá plemena, která lze lépe udržet v čistotě. Psi musí být pravidelně vyšetřeni veterinářem jsou-li zdrávi a 4x do roka přeléčeni proti červům. Kočky se u transplantovaných nedoporučují vzhledem k riziku onemocnění toxoplasmosou. Nedoporučují se ani ptáci chovaní v klecích, kteří představují nebezpečí nákazy celou řadou bakteriálních, virových a plísňových onemocnění. Máte-li, při vědomí všech rizik, domácí zvíře, nesmíte se dostat do kontaktu s jeho výkaly. Nejlepší je pokud vynášení výkalů a uklízení klecí po zvířatech provádí někdo jiný. Pokud nikdo takový není, používejte vždy gumové rukavice a roušku přes obličej. Zvířata nesmí pobývat ve Vaší ložnici. Nádobí a náčiní na krmení zvířete udržujte v čistotě a mějte je odděleně od Vašeho nádobí a potravin. Nedovolte aby zvíře lízalo Vaše ruce nebo obličej. Pokud k tomu dojede, pečlivě se umyjte mýdlem.
Doc. MUDr. Robert Lischke, PhD, robert.lischke@seznam.cz, 26.05.2008


17.04.2008
Co všechno bych měl podniknout, vyřídit a hlavně zjistit, jaká je šance pro transplantaci plic pro mého otce. Mému otci je 64 let a žije v Děčíně. Před cca 4 lety mu byla odebrána větší část plic (měl zde nějaký zánět). Nyní ho od začátku letošního roku začaly pronásledovat zdravotní problémy, které vyvrcholily tím, že se ho již od poloviny února drží teploty kolem 38°C. Proto si ho při jedné z kontrol ihned ponechali v ústecké nemocnici. Byla mu aplikována antibiotika, která mu ovšem moc nepomáhala. Teploty se ho dále držely, začal hubnout, špatně se mu dýchá a hlavně "vyplivává" krvavé sliny. Nyní byl na vyšetření CT a bronchoskopii, kde mu na plíci byla zjištěna jakási plíseň. A právě z tohoto důvodu bych Vás chtěl požádat o nějaké informace, které by mi pomohli vyřešit jeho zdravotní stav a on mohl zase relativně normálně dýchat a fungovat. Nyní má v podstatě jen velice omezené možnosti využití plic, které mu zbyly. Je možné i nyní po delší době nahradit odebranou stranu plic? Ještě jeden dodatek, otec je diabetik.

Vážený pane, obecně se domnívám, že stav Vašeho pana otce nebude vhodné řešit transplantací plic. Stav, který popisujete, pravděpodobně nespadá mezi indikace k transplantaci . Rovněž plísňové infekce jsou velmi závažný problém, který je relativní kontraindikací k tomuto výkonu. Pokud chcete vše probrat osobně, obraťte se prosím na naše transplantační centrum: tel: 224438031.
Doc. MUDr. Robert Lischke,PhD, robert.lischke@seznam.cz, 26.05.2008


07.04.2008
Moje maminka 59 let, trpí nemocí Chopn. Její stav je poměrně vážný a po konzultaci s lékařem a po zjištění informací o této nemoci na internetu, jsme začali uvažovat o transplantaci plic. Poraďte mi prosím, kde mám začít, s kým se poradit, kde se zaregistrovat.

S otázkami týkajícími se problematiky plic se prosím obraťe na odborníky, kteří léčí plicní onemocnění ve fakutní Thomayerově nemocnici a nebo fakultní nemocnici v Motole.
MUDr. Lenka Hošková, Transplant centrum IKEM, leho@medicon.cz, 16.04.2008


08.10.2007
Chci se zeptat, zda není někde chyba, když proběhlo v roce 2007 45 transplantací srdce a pouze 5 transplantací plic. Jestli při odběru srce jsou také nabízeny plíce. Dcera čeká na transplantaci plic již 1 rok a 4 měsíce. Nevázne třeba komunikace nebo není třeba zlepšit organizaci? Děkuji za odpověď.

Děkuji za Vaši velmi fundovanou otázku. To, že je podstatně méně transplantací plic než srdce, je dáno především tím, že požadavky na dárce plic jsou daleko nejpřísnější. Velice záleží na době umělé plicní ventilace, na výsledcích hodnot krevních plynů, rentgenu srdce a plic. Ve světové literatuře se pohybuje vhodnost pro odběr plic od všech dárců mezi 5-15%. U dárců srdce je toto číslo podsatně vyšší. Vaše dcera čeká na transplantaci plic opravdu poměrně dlouhou dobu, informujte se u ošetřujícího lékaře, jaký má stav urgence. Tzn. zda dostane první vhodnou nabídku dárce ona, či zda jsou před ní ještě další klinicky naléhavější pacienti.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 15.10.2007


26.09.2007
Mezinárodní registr dárců je vlastně překlep. Měla jsem totiž na mysli evropsky registr čekatelů na transplantaci, pak by lidé z České republiky mohli dostat orgány i z jiných států a naopak. (slyšela jsem že Slovensko nebo například i Madarsko v tomto registru jsou)

Opět Vám musím odpovědět, že ani evropský registr čekatelů na transplantace orgánů neexistuje. Jednou z mezinárodních institucí je například Eurotransplant, což je nadace, která sdružuje Německo, Rakousko, Nizozemí, Belgii, Lucembursko a Slovinsko (nikoliv Slovensko), toto sdružení částečně mate svým názvem, protože rozhodně nemá celoevropskou působnost.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 01.10.2007


25.09.2007
Proč my jako Česká republika nepatříme do mezinárodního registru dárců? Přeci jako členové Evropské unie máme mít stejný nárok na péči jako ostatní státy. Např. Slovensko, Rakousko a jiné evropské státy v registru jsou a pak se čekací lhůta krátí a šance na dárce je větší. Uvažuje se v blízké době o vstupu do tohoto registru?

Žádny jednotný evropský registr dárců neexistuje. Doba čekání a dostupnost transplantací závisí na počtu zemřelých dárců orgánů. Česká republika stejně jako ostatní země se potýká také s nedostatkem orgánů k transplantacím, ale je na tom mnohem lépe než Slovensko a také než např. Německo, Nizozemí, Anglie... Tzn. že doba čekání je kratší a dostupnost transplantací je pro české pacienty vyšší ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 26.09.2007


23.09.2007
Na transplantaci plic již čekám skoro rok a půl. Mám šanci být odtransplantovaná ještě tento rok? Nyní jsem na kyslíku a na nový život s novými plícemi se už moc těším. Je možné, že se nemusí najít? Je mi 18 let a jsem stále mimo své vrstevníky. Těším se, že s nimi budu moci jít bez omezení kamkoliv (škola, diskotéka, snowboard apod.).

Kdy vám budou transplantovány nové plíce, bohužel nejsem schopna říci. Záleží to především na tom, zda bude k odběru plic vhodný zemřelý dárce a také na tom, zda vy budete v tuto dobu schopna transplantace. Jinak opravdu čekáte už dlouhou dobu a pevně věřím, že už v krátké době dostanete šanci a především už budete moci žít bez omezení.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 24.09.2007


Zpět na poradnu


Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 21. 06. 2017