Česká Transplantační Společnost pacientům   

Poradna pro pacienty před a po transplantaci a jejich blízké

Lékaři, zabývající se ve své každodenní praxi transplantací orgánů, odpovídají na vaše otázky.

Na Vaše dotazy odpovídají MUDr. Soňa Fraňková, MUDr. Štefan Vítko, CSc. a doc. MUDr. Petr Němec, CSc. MBA

  

Játra

18.08.2015
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti s transplantací jater kvůli snížení vysokého plicního tlaku (PAH 2/3). Dceři (14) byla tato varianta předložena jako jedno možné řešení jejího vysokého plicního tlaku. Lékaři si však nejsou jisti a proto se musí ještě celosvětové poradit. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Tato možnost existuje, pokud jsou plicní problémy způsobeny jaterní chorobou a plicní poškození operační výkon, tedy transplantaci, umožňuje. Nejistota je na místě, jedná se o velice složitou problematiku. Rozhodně je třeba řešit situaci nejen s pneumologem, ale zejména se specialistou v dětské hepatologii.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 22.08.2015


29.06.2015
Dobrý den, můj tchán byl před rokem a půl na transplantaci jater. Chci se zeptat, testují se orgány před transplantací na HIV a hepatitidu C? Tchán je samozřejmě na imunosupresivech .... tudíž se chci zeptat, kdyby z těch jater tyto choroby dostal, objevili by se u něj už příznaky, když bere ty imunosupresiva? Jezdí sice na kontroly, ale nikdy ho na toto netestovali a prý by to poznali z těch testů, co mu jinak dělají! Ale dělají jen jaterní testy a ještě něco. Ale vyčetla jsem, že tyto choroby jsou dlouho bez příznaků!! Prosím o uklidnění!

Dobrý de, všechny orgány jsou testovány na přenosné choroby, mimo jiné i na hepatitidu C a HIV. Opravdu můžete být klidná, pokud však má váš tchán závažnou obavu z přenosu nějaké nemoci, má požádat svého ošetřujícího lékaře o specifické vyšetření, jistě mu vyjde vstříc.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 30.06.2015


27.06.2015
Dobrý den. Přítelkyně leží v nemocnici na JIP. Selhávají jí játra (bohužel zřejmě z alkoholu). Lékař konstatoval, že jedinou šancí je pro ní transplantace. Záměrně jsem napsal 'bohužel zřejmě z alkoholu', protože přítelkyně se s tím hrdinsky poprala, a již delší dobu abstinovala(opět 'bohužel' sama). V odpovědích jsem si všiml, že uvádíte nutnou abstinenční dobu 12 měsíců. Rád bych se zeptal, kdo a jak to může prokázat, když to vlastně není prokazatelné. Přijde mi to jako obrovský paradox a nespravedlnost, aby jí její hrdinství(za které jí obdivuji), mohlo stát i život... Děkuji za odpověď.

Dobrý den, většina evropských transplantačních center vyžaduje dobu abstinence od alkoholu 6 měsíců před zařazením do transplantačního programu. Je pravda, že se mluví o tzv. prokázané abstinenci, proto vyžadujeme pravidelné sledování psychiatrem specializovaným v otázce závislosti na alkoholu, všichni pacienti s alkoholickým poškozením jater mají pak psychiatrické a psychologické vyšetření v rámci předtransplantačního protokolárního vyšetření. Doba abstinence alespoň 6 měsíců rovněž velmi často vede k významnému zlepšení jaterní funkce, mnoho pacientů pak ani transplantaci nepotřebuje. Důležité je probrat situaci s ošetřujícím lékařem vaší přítelkyně a domluvit se na nejvhodnějším možném řešení.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 28.06.2015


27.06.2015
Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost darování části jater. Existuje v ČR nějaký registr dobrovolných dárců? Dárce krve, plazmy i kostní dřeně jsem. Jen jsem nemohla najít ucelené informace ohledně možnosti darování orgánů od živých dárců lidem, kteří nejsou osoby blízké či příbuzné. Je to v ČR možné? Předem děkuji za odpověď!

Dobrý den, darování části jater je v ČR zatím věc málo častá, jedná se o dětské transplantace a dárci jsou obvykle rodiče. Jako tzv. altruistický dárce však můžete darovat ledvinu. Více informací naleznete na: http://www.ikem.cz/www?docid=1010521 .
MUDr. Sońa Fraňková, sohe@medicon.cz, 28.06.2015


23.06.2015
Dobrý den, dá se říci, za jak dlouho po transplantaci jater by měl jaterní štěp plně fungovat? Táta (již hodně pokročilý pacient) dostal 14 dní po transplantaci infekci do břicha (hnisavé ložisko pod jaterním štěpem - hematom) a hned druhý den začal další problém - otoky. Nejprve končetiny, pak i břicho. Důvodem byl dle lékařů nedostatek bílkovin. Proto začal dostávat výživu (přestože podle nás jedl dost) a alburex, později nitrožilní výživa nahrazena výživou podávanou sondou přímo do žaludku. Přesto mi přišlo, že se spíše zavodňoval než odvodňoval a ani nyní (asi po týdnu a půl od vypuknutí infekce a tři a půl týdnů po transplantaci) otoky nijak významně neustoupily, nutno podotknout, že infekce je ještě nedoléčená. Souvisí otoky s infekcí? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, tento problém je velmi složitý. Pacienti v těžkém stavu před transplantací, zejména když jim pak dlouho po operaci přetrvává ascites (tekutina v dutině břišní), mají vysoké riziko nitrobřišní infekce. Děje se tak zejména u pacientů ve špatném stavu výživy. Proto se podává výživa nitrožilně, sondou do střeva, a hradí se albumin, který je u pacientů po transplantaci jater pro cirhózu obvykle nízký. Na infekci se podávají cíleně antibiotika. Nic z výše uvedeného nemusí znamenat, že jaterní štěp nefunguje. Otoky nohou souvisí obvykle s nízkou hladinou albuminu v krvi a podvýživou. Přesné důvody komplikovaného pooperačního stonání Vám jistě vysvětlí přesně ošetřující lékař Vašeho tatínka.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 25.06.2015


13.05.2015
Dobrý den. 1.3.2015 jsem podstoupil transplantaci jater. Vše zatím probíhá bez větších komplikací, ale trochu se zvyšuje hodnota ALT. Vím, že vhodná strava je důležitá. Čemu se v tomto případě bude lepší vyhnout? Děkuji.

Dobrý den, strava je určitě důležitá, s jaterními testy po transplantaci nemá příliš mnoho společného. Měl byste jíst pestře, zdravě, hodně zeleniny, určitě není vhodné pít alkohol. Své zvýšení ALT určitě zkonzultujte s Vaší ošetřující lékařkou, nejspíše bude nutná biopsie, aby se vyloučila rejekce, protože jste po transplantaci velmi krátce.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 14.05.2015


17.04.2015
Dobrý den. Je mi 37 let a jsem třináct let po laparoskopické operaci žlučníku. Asi tak 6 let mě pobolívá v pravém podžebří a svědí mě celé tělo. Chodím jednou za rok na sono, kde je vše v pořádku, žlučové cesty jsou nerozšířené. Pět let chodím dvakrát za rok na odběry, jaterní testy jsou ALP 1,9 a GMT se pohybuje v rozmezí od 1,01 do 1,08. Ostatní jaterní testy jsou v pořádku, dvakrát za tu dobu byly všechny jaterní testy úplně v normě ( cca před půl rokem). Prosím o radu, zda se mám objednat do hepatální poradny, zda je potřeba mít doporučení a o jaké onemocnění by se mohlo v mém případě jednat. Děkuji.

U zdravého člověka mají být jaterní testy normální, pokud k jejich zvýšení máte svědění a bolest v pravém podžebří, měla byste vyhledat hepatologa, o jaké onemocnění by se mohlo jednat nelze z tak mála informací říci. Ke specialistovi vás doporučí obvodní lékař, který vám rovněž k vyšetření napíše žádanku.
MUDr. Soňa Fraňková , sohe@medicon.cz, 18.04.2015


16.04.2015
Dobrý den, mám těžce nemocného otce s (dekompenzovanou) cirhózou jater. Ráda bych pro něj udělala maximum, a tak mi napadá i tato otázka: Pokud bych se rozhodla darovat část svých jater, co by to pro mě (kromě velkého risku) znamenalo? Musela bych brát doživotně také nějaké léky a omezovalo by mě to nějak? A je genetická příbuznost pro příjemce výhodou nebo je to jedno a naopak je lepší, když příjemce dostane játra celá? Děkuji za odpověď.

Příbuzenská transplantace jater je obvykle využívána jen u dětských příjemců. V České republice je relativně krátká čekací doba na játra ze zemřelého dárce, proto tzv. příbuzenská transplantace není obvyklou metodou léčby. Transplantace jater ze živého dárce má pro pacienta vyšší počet "technických" komplikací, vy sama byste žádné léky brát nemusela, ale darování jater je velký chirurgický výkon se svými riziky a dobou nutnou na rekonvalescenci. Podmínkou transplantace je shoda v krevní skupině, ať od zemřelého, tak od žijícího dárce. Zásadní pro vašeho tatínka, pokud má dekompenzovanou cirhózu, je, aby byl včasně zařazen do čekací listiny k transplantaci (to je nutné pro každou transplantaci nezávisle na dárci), dárcovství poté můžete projednat s chirurgickým týmem.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 17.04.2015


01.04.2015
Dobrý den. Byla jsem u lékaře, protože mě více jak půl roku svědí celé tělo. Hodnoty jaterních testů jsou ALT 0,67, AST 0,42, GGT 1,09, CRP 2. Ultrazvuk v pořádku. Chtěla jsem se zeptat zda u těchto hodnot by se mohlo jednat o primární biliární cirhozu, nebo by byly hodnoty jaterních testů vyšší. Užívám antihismatika, používám Eucerin sprchový gel na svědivou pokožku. Mám obavy. Za odpověď mockrát děkuji.

Z laboratorních vyšetření, která jste poslala, se diagnóza primární biliární cirhózy stanovit nedá. Nejdůležitějším laboratorním parametrem je pozitivita tzv. AMA (antimitochondriálních) protilátek, které jsou pro onemocnění typické. Svědění může předcházet roky projevy jaterní choroby. Měla byste se objednat do hepatologické poradny tam, kde bydlíte, aby bylo toto onemocnění s jistoto vyloučeno.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 01.04.2015


16.11.2013
Mám dotaz ohledně transplantace pro mojí maminku, které je 47 let. Byla na operaci, prasklé žaludeční vředy. Byla ji po té zjištěna cirhóza jater. Játra začala salhávat po anestezii, která celou situací zhoršila, ale operace byla nezbytná. Bere léky na epilepsii a na tlak, což jí také přihoršilo a k tomu častější konzumace alkoholu. Od operace abstinuje, což je přes měsíc. Chtěla jsem tedy vědět, jaká je šance na transplantaci? Nejspíš by musela 6-12 měsíců abstinovat, ale ještě jí není ani padesát, navíc má okolo sebe velkou rodinu, která by se starala a taky dvě děti, které jí potřebují. Zda se na toho bere ohled? Nebo je popř. možnost částečné transplantace od někoho z rodiny?

Máte pravdu, nezbytná doba abstinence je nejméně 6 měsíců. Je však velmi pravděpodobné, že při abstinenci se jaterní funkce zlepší. Pokud máte vy nebo ošetřující lékař vaší maminky pocit, že transplantace jater by jí pomohla a byla by správným řešením její choroby, což se z Vaší krátké zprávy nedá přesně určit, mohou její ošetřující lékaři poslat souhrn její zdravotní dokumentace na adresu našich transplantačních koordinátorek: lumo@ikem.cz, dokumentace bude prostudována lékaři a bude navržen další postup.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 28.12.2013


18.10.2013
Prosím o info ohledně ošetření zubů před transplantací kombinovanou - jater i ledvin v Brně. Mám od zubaře návrh na resekci kanálků u 3 zubů. Též mám začínající parodentozu a také kaz pod můstkem. Zajímalo by mě, jestli je účinné před transplantací resekcí pomocí mikroskopu kanálky vyčistit anebo je lepší zuby vytrhnout. Prý se v jiných trasnpl. centrech preventivně nechávají vytrhat všechny zuby. Nevím jak se zachovat, zubaři nemají zkušenosti s postupem před transplantací.

Téměř všichni pacienti před transplantací jater a ledviny jsou vyšetření zubním lékařem, který má s imunosupresí a transplantační léčbou zkušenost. Tito lékaři bývají obvykle spíše nakloněni k radikálnímu řešení, což je extrakce zubů, zejména je-li rovněž přítomna parodontóza. Jsou i centra, která doporučují kompletní extrakci všech zubů, pokud je chrup ve špatném stavu, péče je potom jednodušší.

Cílem stomatologického vyšetření a ošetření je zabránit vzniku infekce po transplantaci, proto je obvykle doporučena extrakce zubů. Výplň kořenových kanálků je obvykle velmi náročná a nemusí vést vždy k požadovanému cíli - dokonale šetřenému zubu, který by možný zdroj infekce nepředstavoval.
MUDr. Soňa Fraňková, sohe@medicon.cz, 28.12.2013


18.11.2012
Můj 73-letý strýc má od srpna tohoto roku diagnostikovánu cirhózu jater. V té době podstoupil v Nemocnici u Sv. Anny v Brně odstranění nějakého drobného nádoru v břiše V současné době je hospitalizován v naší okresní nemocnici s problémy s odvodněním - má nafouklé ztvrdlé břicho. Můj strýc patří k těm lidem, kterých si nesmírně vážím pro jejich dobrotu a laskavost a moc bych si přála, aby tady s náma ještě mohl nějaký čas být. Snad by byla řešením transplantace jater, ale nevím jestli v tomhle věku je vůbec možná, nehledě na možné komplikace a jde o čas. Má na ruce "kanilu" - zřejmě na odvodnění. Víc bohužel nevím, lze mu nějak pomoci? Mohli bychom se obrátit rovnou na vedení transplantačního odd. Brno, kde máme blíž (jsme z Moravy), nebo to musí udělat ošetřující lékař?

Vážená paní Říhová, Váš mail je špatně čitelný, ale snad jsem správně pochopil, že se jedná o staršího nemocného s cirhózou jater a nějakým malým tumorem. Bez znalosti konkrétního stavu Vám nemohu poradit nic jiného, než aby se jeho ošetřující lékař co nejdříve obrátil na brněnské transplantační centrum (CKTCH Brno). Můžete to samozřejmě udělat i sama, ale asi nebudete znát všechny podrobnosti o jeho zdravotním stavu. Kolegové Vám nejlépe poradí jaké jsou možnosti dalšího postupu. S pozdravem MUDr.Štefan Vítko, CSC., IKEJM Praha
MUDr.Štefan Vítko, CSC., IKEM Praha, stvi@medicon.cz, 19.11.2012


06.04.2012
Bylo mi zjišteno ALT 3.02 AST 0.93 bilirubin 8.5. Můj PL, když to videl se zhrozil nad vysokými hodnotamy, ale imunolog u kterého to bylo zjišteno mi napsal na jinou léčbu kombinaci antibiotik Doxybene, Azitrox. Předtím jsem mel testy vzdy v pořádku ale bral jsem ted antibiotika na chlamydie. Jaký je Váš názor na moje játra ? Přestal jsem brát antibiotika a čekám na další krevní testy, ted beru Essentiale forte, kapky ostropestřec, laktobacily, NAC, a dalsí doplnky, mám strach o játra proto jsem přerušil braní antibiotik

Z Vámi uvedených údajů opravdu nelze posoudit příčinu zvýšených jaterních testů. U některých lidí se takto může projevit o léková toxicita. Uvidíte, zda se hodnoty budou normalizovat po jejich vysazení.
MUDr. Pavel Studeník, II. Interní klinika FN u Svaté Anny Brno, pavel.studenik@fnusa.cz, 10.04.2012


04.04.2012
Manželovi je 47 let. Má cirhozu, bohužel způsobenou alkoholem. Měl tento rok 10x krvácení z jícnových varixů. Ligací se snížil stupeň z III. na I. V současné době se snaží abstinovat. Je možné pokud rodina je ochotna spolufinancovat / případně financovat/ transplantaci, uskutečnit tuto operaci v zkráceném termínu. Prosím jest-li mi můžete sdělit i finanční náročnost operace, případné možnosti.

Základní podmínkou transplantace jater u alkoholické cirhozy je dodržení dostatečně dlouhé abstinence. V případě brněnského centra 12 měsíců. Urychlit zařazení na listinu čekatelů nelze, ani se nelze finančně spolupodílet. Důvodem je dlouhá řada čekatelů na transplantaci, kteří již čekají delší dobu a většinou si jaterní onemocnění nezavinili a dále nedostatek vhodných dárců jater.
MUDr. Pavel Studeník, II. Interní klinika FN u Svaté Anny Brno, pavel.studenik@fnusa.cz, 04.04.2012


18.03.2012
Jsem po transplantaci jater 15 let, byl jsem transplantovaný ve svých 9 letech v pražském Ikemu jako první dítě v ČR:). Rád bych vycestoval do Kanady cca na dva roky. Rád bych se zeptal, zda-li mě při mé cestě mohou potkat nějaké nepříjemnosti, především typu zamítnutí víza do Kanady z důvodu zdravotního rizika apod. Jsou s transplantovanými spojený nějaká podobná rizika? Je třeba docházet v cizině na pravidelné kontroly? Jak se řeší imunosuprese? Je placena naší pojišťovnou i v zahraničí? Připojištění samozřejmě sjednaný bych měl. Případně žádám o radu, kde bych se podobné informace mohl dozvědět.

Vaše dotazy nemohu zdpovědět. Měl byste se obrátit na ministerstvo zdravotnictví a na Vaši zdravotní pojišťovnu. Vaše pravidelné kontroly jsou i při normální funkci jater nutné.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 20.03.2012


17.08.2011
Chtěla bych se zeptat, jestli by se mé mamince dali transplantovat játra. Je jí 46. Má rakovinu jater, měla příznaky nafouklého břícha vodu, zažlotlého těla a pomatenosti. Tyto příznaky měla cca. týden a poté jsme jí odvezli do nemocnice. Teď je v nemocnici pod sedativy.

Neznám druh rakoviny jater ani jeho velikost. Bohužel ne všechny nádory jater jsou vhodné pro transplantaci. Důvodem je častá rekurence (návratnost) nádorů. JE nutné, aby se ošetřující lékaři obrátili na některé ze dvou center v České republice, kde se transplantace jater provádějí. Je to IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny) Praha a CKTCH (Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie) Brno.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 20.08.2011


14.03.2011
Chtěla bych se zeptat na možnost transplantace jater pro moji maminku, která trpí na primární biliární cirhózu s komplikacemi: portální hypertense s jícnovými varixy IV.st., ascites, splenomegalie-hypersplenismus, pruritus kůže atd. Mamince bude letos 69 let a od poslední hospitalizace s krvácením z jícnových varixů před třemi lety očividně chřadne. Transplantace jater mi proto připadne jako jediná cesta pro zastavení tohoto vývoje. Prosím o vyjádření podle pravdy, i kdyby bylo negativní.

Primární biliární cirhóza je vhodným onemocněním pro transplantaci jter. Nicméně u Vaší maminky je dosti pokročilý věk, který přináší vysoké riziko pooperačních komplikací. Je proto vhodné, aby se ošetřující lékař Vaší maminky obrátil na transplantační centrum. V Čechách je to IKEM Praha, na Moravě CKTCH Brno. Kontakty jsou uvedeny na webových stránkách www.transplantace.eu.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 16.03.2011


26.02.2011
MEMU KAMARADOVI BYLO DIAGNOSTIKOVANO NADOROVE ONEMOCNENI JATER,MUZE PODSTOUPIT TRANSPLANTACI ,V PRIPADE,ZE ANO PORADTE PROSIM KDE SE MUZEME INFORMOVAT.

Nevím žádné podrobnosti o nádorovém onemocnění Vašeho přítele. Obecně lze říci, že k transplantaci jater jsou vhodné jen některé druhy nádorů, záleží na druhu, velikosti, počtu ložisek či přítomnost jiných ložisek mimo játra (t.zv. metastázy). Pokud ošetřující lékař Vašeho přítele zvažuje transplantaci, je nutné obrátit se na transplantační centra, která transplantace jater provádějí. V Čechách je to IKEM Praha, na Moravě CKTCH v Brně.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 25.04.2011


31.01.2011
Maminka ma tezkou cirozu jater bohuzel pricinou je alkohol vzhledem k tomu ze nechci aby umrela hledam pomoc a radu mamince je 66 let a ja mam 35. Chci se zeptat zda bych ji mohla darovat cast svych jater a za jak dlouho by bylo mozne operaci provezt mame pocit ze ji moc casu nezbyva a take se chci zeptat zda se neco pri teto operaci plati.

Vzhledem k vážnému nedostatku vhodných orgánů pro transplantace jater jsou nutná tzv. indikační kriteria. U nemocných s alkoholickou cirhozou je podmínkou zařazení na listinu čekatelů věk nemocného do 60 let, doba úplné abstinence od alkoholu 12 měsíců. Transplantace části jater od žijícího dárce pro dospělého příjemce se u nás neprovádí, i ve světě je počet těchto transplantací velmi nízký.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 31.01.2011


17.12.2010
Mám tatínka, co má nádor na slinivce, nemuselo to tak daleko dojít, kdyby obvodní doktor tatínka už dávno poslal na testy. Má už problémy s játry a dnes byl na operaci a udělali mu vývod z jater( dělají po 8 hod. nějaké proplachy) Tatínek je ještě mladý a tak se ptám, nemohl by podstoupit transplantaci jater? Zkouším vše co se dá, protože chci, aby tady ještě byl. Já bych mu nemohla dát svá játra? Byl i v Brně na kontrole a velice si to chválil. Moc bych si přála, kdybych mu mohla pomoci.

Bohužel základním onemocněním u Vašeho tatínka je nádor slinivky, nikoliv jater. Vývod žlučových cest bylo nutno provést, neboť žlučovod prochází do střeva právě přes slinivku. V případě nádoru slinivky pak vázne odtok žluči. Transplantace jater by bohužel neřešila nádor slinivky. Naopak, po transplantaci orgánů je nutné podávat léky, tzv. imunosupresiva, které mohou oslabit imunitní systém organizmu a urychlit tak růst některých nádorů. Lituji, že jsem Vám nemohl dát optimističtější odpověď.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 22.12.2010


09.12.2010
Mám vážne nemocnou mamču, kromě onemocnění jater , kdy se ze začátku mluvilo o transplantaci, ale teď se ji upravili jaterní testy a tahle varianta se odboural. Tvoří se ji ascites, chodí pravidelně na punkce, protože má ještě k tomu rozjetou pupeční kýlu, kterou díky onemc. jater nechce nikdo řešit- nabídli ji pouze nějakou spojku, která by vyřešila tekutinu v břiše, ale zároveň by ohrozila její mentalitu :( ! Je čerstvou babičkou a tak tuhle variantu zamítla! Zajímalo by mě, jaká je zde prognoza i když je to asi těžké , říct to jen tak! už před dvěma lety tvrdili, že umře a 2 roky jsou za námi, říkám si, že kdyby to bylo tak špatné , byly by špatné i ty výsledky jater.a jaká by byla varianta u 65 leté ženy s těmito problémy u vás.

Je skutečně těžké se vyjádřit k transplantaci jater, když neznám výsledky vyšetření. Důležitými faktory, které rozhodují o transplantaci jsou závažnost selhávání jater, příčina selhávání - diagnóza a rovněž věk pacienta. Transplantace jater se provádějí u nás do 65 let věku nemocného.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 15.12.2010


19.11.2010
Jsem čekatelem na transplantaci jater a mám v současné chvíli potíže s žaludkem a krvácením, proto bych se chtěl zeptat na infomaci zda je možné jíst citrusové ovoce a kysané zelí popřípadě jídlo,které má vysoké množství kyselin, nedráždí to příliš žaludek?

U pacientů, kteří mají jícnové a žaludeční varixy při jaterní cirhoze obecně nedoporučujeme mechanicky či chemicky dráždící potravu, poněvadž zvyšuje riziko krvácení.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 24.11.2010


12.10.2010
Zajimalo by me, jestli jde transplantovat jatro z ziveho cloveka a jestli musi mit stejnou krevni skupinu jako ten druhy.

Pokusím se odpovědět na oba Vaše dotazy. Transplantace části jater od živého dárce je technicky možná. Nejčastěji se provádí odběr levého laloku od dospělého dárce pro dětského příjemce. Méně často se odebírá pravý lalok pro rovněž dospělého příjemce. Důvodem je vyšší výskyt komplikací. Předpokladem je shoda v krevní skupině. V České republice se tento výkon doposud neprovádí. Nejčastějším druhem jsou transplantace jater od zemřelých dárců. Podmínkou odběru orgánů je stanovení smrti mozku, které má velmi přísná kriteria. Zde v některých případech je možno akceptovat dárce krevní skupiny 0 i pro ostatní krevní skupiny.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 18.10.2010


07.10.2010
Můj věk je 40 let. Mám primární sklerozující cholangoitidu bez zánětu střev. Užívám lék Ursosan 2,2,2, denně.V různých diskusích jsem se dočetl,že případná transplantace je vhodná dříve než později.Kdy nastane ten správný čas na případnou transplantaci. Mám strach aby se v játrech neudělal nádor a pak už nebylo pozdě.

Pacienti s primární sklerozující cholangitidou by měli být zařazováni na transplantaci jater skutečně dříve, neboť je u nich vyšší riziko vzniku nádoru ze žlučových cest. Zvláště pak v době, kdy se bohužel prodlužuje čekací doba na transplantace. Váš lékař by se měl obrátit buď na transplantační centrum IKEM Praha nebo CKTCH Brno.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 18.10.2010


24.09.2010
Jakým způsobem je vyšetřen orgán od dárce před transplantací? Je možné před transplantací zjistit, zda darovaný orgán je zcela v pořádku?

Orgány od zemřelých dárců jsou před vlastním odběrem velmi pečlivě vyšetřeny. Provádí se řada laboratorních vyšetření, které zjišťují funkci, eventuálně možné poškození orgánů, vyšetření na závažné infekce (HIV, virové žloutenky, syfilis, cytomegalovirus). Jsou zjišťována možná závažná dřívější onemocnění. Provádí se ultrazvukové vyšetření orgánu. Poslední rozhodnutí ještě provádí chirurg, který orgán odebírá. Pokud provedená vyšetření zjistí, že orgán je v pořádku, je možno provést jeho odběr a použít orgán k transplantaci.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 04.10.2010


01.09.2010
Mám dite 3a pul let stare po narozeni mu zjistili atresii zlucovych cest, bere hodne leku a ma kazdych 15dni injekce vitaminove. chtela sem vedet jestli kdyz bude mit nova jatra zatim neni na cekacim listu, doktor rikal ze pokud dobre snasi leky a nezhorsuje se to tak operace neni nutna. zatim je vse stabilni, nasli mu pri posledni prohlidce ze ma nekaou krecovou zilu v brisku tusim nekde u jicnu nebo u zaludku, ma na to leky aby se to nezvetsovalo a nedoslo tam k prasknuti a vnitrnimu krvaceni ale on kolikrat kdyz si hraje a treba leze na neco a to brisko si nejak zmackne tak se bojim ze mu to muze ublizit a vyvolat prasknuti te zily, az bude cas transplantace a kdyz mu budu chtit dat ja cast jater mam se obavat? lidi kolem vsude venku casto od malyho odhaneji svoje deti protoze ma zlute ocicka. dokonce mi delaji problemy i ve skolce nechteji ho vzit na cele dny jen na par hodin. muj manzel pochazi z tahitskych ostrovu doktor rikal ze u tahitanu a v cine i v japonsku se tato nemoc hodne vyskytuje , a kdyz budu chtit druhe dite mam se bat ze to bude mit taky?

Zahrnula jste mě mnoha dotazy, pokusím se Vám odpovědět. Atresie žlučových cest je vrozené onemocnění kdy se nevyvinou žlučové cesty. Transplantace jater je v řadě případů nevyhnutelná, ale až po vyčerpání veškerých jiných způsobů léčby, kdy onemocnění pokračuje až do jaterní cirhózy. Pro transplantaci je možno použít část jater od zemřelého dárce nebo od žijícího dárce, např. rodiče. Je však důležitá kompatibilita v krevních skupinách. U některých ras, například asijských (Japonsko, Čína) je frekvence výskytu poněkud vyšší. Nevím, jaká je frekvence výskytu na Tahiti. S tímto dotazem se obraťte na oddělení lékařské genetiky, které jsou při fakultních dětských nemocnicích.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 03.09.2010


24.08.2010
Je mi 26 let, vloni u mne byl diagnostikován maligní neuroendokrinní karcinoid v ocasu pankreatu a difusní metastatické postižení jater. Od března loňského roku dostávám im. Sandostatin LAR 1x mesicne. Jaterní biopsie (11/2009) prokázala dobře diferencované buňky s nízkou mitotickou aktivitou. Gastroskopie, kolonoskopie a octreoscan neukázaly jinou lokalizaci kromě ocasu pankreatu a jater. V současné době jsem bez obtíží. Dostal jsem však nabídku ke zvážení chirurgické léčby tj. resekce slinivky a transplantace jater. Mám se rozhodnout, zda tedy pokračovat v udržovací léčbě sandostatinem (stav může být stabilní i relativně dlouhou dobu - roky, někdy i desítky, zároveň je kdykoliv riziko dalšího růstu a rozsevu) nebo podstoupit tuto operaci se všemi riziky a následky i nadějí na vyléčení. Uvědomuji si, že je to situace velmi komplexní a nelze se s ní vypořádat během několika řádek, nicméně prosím o radu resp. komentář.

Maligní endokrinní tumory, napríklad karcinoid, pokud mají jedno lozisko základní mimo játra (napr.slinivka brisní nebo strevo) a metastazuje pouze do jater, je vhodná pro soucasnou operaci: transplantace jater se zároven odstranením základního lloziska. Dlouhodobá úspesnost u takových transplantací se pohybuje kolem 50%. Ve zbylých prípadech dochází k rekurenci nádoru znovu.
MUDr.Pavel Studeník, vedoucí lékar transplantacnního oddelení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 30.08.2010


30.06.2010
Rada bych podstoupila operaci transplantace jatry jako zivy darce pro moji mamu. Trpi cirhozou jater a diabetes, z vlastnich zkusenosti nejspise vite, jak tezke je to zit vedle nekoho, kdopak tim trpi. Jelikoz mame stejnou krevni skupinu, je me 25 a bez zadnych zdravotnich komplikaci, mam pocit, ze bych byla pro ni idealni darce. Prosim, jestli by jste me mohl sdelit jakkekoliv informace; kampak se obratit o pripadnou pomoc, copak se da v teto situaci delat.

Transplantace jater se v České republice provádějí v IKEM Praha a CKTCH Brno. Ošetřující lékař Vaší matky by se měl obrátit na lékaře některého z těchto center, nejlépe dle vzdálenosti bydliště. V Brně provádíme transplantace jater pouze od nežijících dárců.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 02.07.2010


08.06.2010
Moje teta, 48 let, prodělala v 16 letech žloutenku, která tehdy byla označována pouze za typ A. V těhotenství v 26 letech údajně prodělala typ B, ale výsledky nejsou dosud objasněny. Minulý rok v květnu byla hospitalizovaná ve Vsetínské nemocnici, pro těžké onemocnění jater, s výsledkem z Prahy - pozitivní, typ žloutenky C. Lékařka z infekčního oddělení ji doporučila pouze vitamíny, jinak žádné léky nedostává. Nyní se ve výsledcích prokázala opět zvýšená aktivita. Výsledky z Ostravy následující : SBIL:14,SALT: 2.38,SAST:1.39,RNA PCR: pozitivní 1.5x 10exp. Nyní požádala lékařku, aby ji udělali biopsii jater. Pane doktore, myslíte si, že by teta mohla podstoupit transplantaci jater? Nebo z vašich zkušeností, dá se jí nějak pomoct? Teta chodí do práce na 3 směnný provoz, je tedy neustále unavená, nedospaná, hubne.

Chronická virová žloutenka typu C, pokud dostoupí do fáze jaterní cirhózy je indikací k transplantaci jater. Pokud ještě není jaterní cirhóza, je možná léčba kombinací interferonu a ribavirinu. Tuto léčbu provádí příslušná infekční oddělení nebo kliniky. V případě jaterní cirhózy se však již nedoporučuje.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 30.06.2010


01.06.2010
Maminka má diagnostikovanou rakovinu jater. Nebylo možné jí zavést stand, protože žlučovod je úzký. Má v játrech primární i sekundární nádor, metastázy. Měla vysokou hladinu bilirubinu (360 jednotek- nynější stav je 111 jednotek) Chtěla jsem se zeptat , zda by byla možná transplantace jater ode mě. Mám stejnou krevní skupinu jako moje matka, závodně tančím a jsem ve velmi dobré formě. Četla jsem, že pokud je člověk v takové formě, z transplantace se "oklepe" rychleji.

Pokud se u Vaší maminky vyskytuje primární i sekundární nádor (to znamená metastázu jiného mimojaterního nádoru), není transplantace jater vhodná. Důvodem je vysoký výskyt rekurence (návratu nádoru). Život pacienta pak transplantace neprodlouží, neboť po transplantaci je nutno brát tzv. imunosupresiva, která zároveň potlačují obranyschopnost organismu a urychlí tak růst i nádorů.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 02.06.2010


28.05.2010
Tatinek je uz 8 let po transplantaci jater, zadne potize nema. Ted mu ale sdelili, ze nejspis bude muset jeste jednou na transplantaci, protoze se mu zase asi zuzuji zlucovody. Ze se postupne asi stava u techto novych jater to, co predtim u jeho vl.organu. Chci se zeptat, cim je to zpusobeno, tomu nejde nejak zabranit? Treba zavest nejake stenty, aby k tomu nedochazelo? Nebo to je zpusobeno nej.stalym zanetem? Jeste se chci zeptat, v pripade, ze by musel na druhou transplantaci - jaky je pak postup? Hrozi pak treba mensi riziko (ohl.odmitnuti organu), kdyz uz je telo zvykle nekolik let na imunosupresiva?

Zužování žlučovodů může být způsobeno jak návratem některých onemocnění (např. primární sklerozující cholangitidy) do nových jater. Nebo může vzniknout místě sešití žlučovodů. Lékaři, kteří pečují o Vašeho otce by zcela jistě použili stenty, pokud by to bylo možné. Na další Vaše dotazy Vám nejlépe odpoví lékař, který má Vašeho otce ve sledování.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 02.06.2010


05.05.2010
Můj nejlepší kamarád má nemocná játra a ta mu postupně selhávají. Již asi půl roku je v registru čekatelů na transplantaci. Chci se zeptat, zda je možné darovat mu část vlastních jater? Oba jsme abstinenti, nekuřáci, žijeme zdravým životním stylem. Je možné, že bych mu darovala třeba polovinu svých jater a mohli jsme oba žít? Nebo jak mu mohu pomoci? Nechci přece, aby mi zemřel můj nejlepší přítel!!

Transplantace jater, kdy dárcem i příjemcem je dospělý, je velmi obtížná operace, která má svoje rizika a kterou doposud v naší republice neprovádíme. Co se týká čekací doby na transplantaci, obecně nutno říci, že se neustále prodlužuje. Listiny čekatelů narůstají a počet dárců je omezený.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 02.06.2010


11.04.2010
Když se najde vhodný dárce, jak rychle se musí nemocný dostat do nemocnice a jak rychle proběhne transplantace? Jde o hodiny nebo minuty?

V případě vhodného dárce pro transplantaci jater se většina našich pacientů dostaví do nemocnice za 1 až 3 hodiny. Velmi záleží na místě bydliště. Po příjezdu do nemocnice ještě přibližně 2 hodiny zaberou předoperační vyšetření a léková příprava - především deriváty na úpravu krevní srážlivosti. Vlastní operace pak trvá 4 až 8 hodin, záleží na tíži základního onemocnění event. na předchozích břišních operacích.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 17.04.2010


17.03.2010
Čekáme půl roku než pošlou našeho otce k vám na vyšetření kvůli transplantaci jater. Teď nám ale bylo řečeno, že máme čekat dalšího půl roku Kdo o tomto rozhoduje a co je možné udělat aby se otec dostal do pořadníku?

Čekatelů, kteří jsou na listině pro transplantaci jater, v posledních letech významně přibývá. Bohužel někteří z nich se transplantace nedočkají. Důvodem je velký nedostatek vhodných dárcovských orgánů.Byli jsme proto nuceni učinit některá opatření. Například u nemocných s jaterní cirhozou, kteří nedodržují úplnou abstinenci alkoholu jsme prodloužili interval sledování na jeden rok. I tak nám je třeba vyčítáno, proč transplantujeme lidi, kteří si přivodili jaterní onemocnění sami. Věřím, že ošetřující lékaři Vašeho otce znají naše kriteria a postupují v souladu s nimi.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 24.03.2010


18.02.2010
Je možné darovat játra od zdravého a živého člověka člověku, kterému je 45 let a nefungují mu již játra?

Odběr části jater od žijícího dárce je chirurgicky nesmírně obtížný a zatížený celou řadou komplikací jak pro dárce, tak pro příjemce. Většinou se provádí odběr menší části levého menšího laloku od rodičů pro dítě. Od dospělého dárce pro dospělého příjemce je výkon, který provádějí jen nejlepší pracoviste na světě i rizikem vysokých komplikací jak pro dárce tak příjemce, byly popsány případy úmrtí dárce a některá věhlasná pracovistě z těchto důvodů program zastavila.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 20.02.2010


16.02.2010
Před 14ti dny prodělal můj švagr transplantaci jater. Operace se zdařila, i když s velkými komplikacemi. Zřejmě špatná srážlivost krve zapříčinila krvácení během operace, takže bylo údajně potřeba až 33litrů krve. Švagr byl po té udržován v umělém spánku, protože střeva a játra otekla. Zrevidovali vše zhruba za 2 dny, kdy otok ustál a celý stav se zlepšil. V umělém spánku byl udržován asi dalších 4-5 dnů, fungování jater bylo dobré. Jeho fyzický stav zřejmě ne, protože se ho pokoušeli pomalu probouzet z umělého spánku, ale nebyl ještě schopen sám fungovat. Po probuzení byl dezorientovaný a chtěl si infuzi atd. ze sebe strhat a především celkově nespolupracoval se sestrami či doktory, nechtěl jíst, vedl řeči jako kdyby prožil zlé sny!!! Museli ho připoutat k lůžku... Doktor nás požádal, aby za ním rodina jezdila, co nejvíce... že se TO občas stává. A že taky neví, jaký byl předtím?? Předtím byl samozřejmě poslušný, na operaci se připravoval, věděl co ho čeká. S odstupem dalšího týdne se psychický stav švagra i nadále nelepší. Jsou světlé chvíle, ale další dny je zase všechno špatné a opět pro nás nepochopitelné. Transplantace dopadla dobře, švagr má krásnou zdravou barvu, i když je pořád slabý, jí pomálu nebo jen když přijedeme my a nakrmíme ho. Ale je hrozné, že mluví jako když z cesty!!! Musím podotknout, že agresivní není! Je takový duševní stav u pacientů po tak těžkém zákroku častý? Byla bych Vám nesmírně vděčná, kdyby jste mě i celé naší rodině, aspoň něco z toho osvětlil.

Vzhledem k tomu, že mám od Vás jen částečné informace a transplantace nebyla prováděna na našem pracovišti, mohu Vám dát jen částečnou odpověď. V případě Vašeho švagra šlo zcela jistě o velmi komplikovanou a rizikovou operaci. Stavy zmatenosti se mohou u malého procenta takových pacientů vyskytnout. Podílí se na nich tíže onemocnění, rozvrat vnitřního prostředí organismu a v některých případech i nežádoucí efekt léků, který nelze předpovídat. Zcela jistě Vám podrobnější odpověď mohou dát lékař centra, které transplantaci provádělo.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 11.03.2010


11.02.2010
Před 11 lety mi byla zjištěna Primární sklerotizující cholangoitida+ulcerozní kolitida. Opakovaně mi byl zaváděn dren cestou ERCP, momentálně jsem bez něho. Pan doktor mi řekl, že mě v budoucnu bude čekat transplantace jater. Ted jsem se dočetla, že u této diagnozy je zvýšené riziko nádoru žlučovodu. Chci se zeptat přibližně v kolika případech se to stává a jestli se to dá včas odhalit. A poslední dotaz, zda se může nádor vyskytnout před transplantací nebo i po ní.

Primární sklerotizující cholangoitida je onemocnění, které je v 70% spojeno se zánětlivým onemocněním střeva - ulcerozní kolitidou. Vzhledem k tomu, že je u tohoto onemocnění známý zvýšený výskyt nádorů žlučových cest - tzv. cholangiokarcinomu (procentuálně v době transplantací jater nelze vyčíslit), je vhodné tyto nemocné transplantovat dříve. Výskyt cholangiokarcinomu je pro transplantaci nepříznivý, nádor se velmi často objevuje i v transplantovaných játrech.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 12.02.2010


21.01.2010
Manžel je po transplantaci jater, nyni ma problémy s plynatostí a nekontrolovatelným průjmem (cca půl roku), a sice 2x-3x denně, dá se s tím něco dělat?

Zvýšená plynatost a nekontrolovatelný průjem může mít celou řadu příčin a vůbec nemusí souviset s transplantací jater. Doporučuji se obrátit se na gastroenterologickou ambulanci k vyšetření stolice a střeva.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 12.02.2010


01.11.2009
Jsem rok a půl po transplantaci jater. Řešíme doma otázku, zda můžu-musím být očkovaná proti prasečí chřipce. V tisku, v rádiích jsme zaslechli, že se očkují rizikoví pacienti nebo lidé kteří můžou být blízko ohrožení, např.zdravotníci. Myslíte si tedy, že by bylo vhodné se nechat očkovat proti pračecí chřipce nebo tuhle vakcínu nesmím?

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví teprve nyní zaujalo stanovisko k očkování transplantovaných, odpovídám na dotaz později. Pracovní skupin pro pandemickou vakcinaci zdravotně stigmatizovaných osob zařadila pacienty po transplantacích orgánů na seznam osob vhodných k vakcinaci.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 20.11.2009


27.08.2009
Příteli je 35 let, již měsic je na JIP s těžkým selhanim jater, je dezorientovaný a sežloutl po alkoholu, již 2 měsice nepije ctěla bych vědět jestli v takovém stavu vydrži těch 6 měsicu aby se mohl zařadit do transplantačního programu. Lékař mu velkou šanci nedává, máme počitat s nejhoršim? Se mnou ale komunikuje i přijímá potravu.

Neznám bohužel zdravotní stav Vašeho přítele, takže nemohu zodpovědět, zda v tomto stavu vydrží. Nicméně podmínka dlouhodobé abstinence 6 až 12 měsíců je základním předpokladem zařazení na listinu čekatelů pro transplantaci jater. Na listině čekatelů je totiž řada jiných lidí, z nichž většina za svoje jaterní onemocnění nemůže a rovněž se někteří z nich transplantace nedočkají.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 16.09.2009


06.07.2009
Má matka má alkoholickou cirhozu s nežádoucími účinky jako voda v břiše, málo hořčíku,vápníku a jediné co se dozvěděla od svých lékařů je že výsledky krve jsou opravdu špatné. Chtěla bych se zeptat jak je to s možností transplantace, kam by se mohla obrátit.

Základní podmínkou pro zařazení na listinu čekatelů pro transplantaci jater u alkoholické cirhozy je dodržování abstinence. Minimální doba je 6 měsíců - za kontrol v protialkoholní ambulanci.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 10.07.2009


04.07.2009
Jsem sledován pro HCV a nyní mi byly při alergické reakci po kousnutí hmyzem nasazena ATB Augmentin 625mg lékařem s vědomím mého chronického onemocnění. Příbalový leták takovou léčbu ale vylučuje... JAk se zachovat?

Nevím v jaké fázi chronická hepatitida C u Vás je. Pokud máte normální funkci jater, pak je podání Augmentinu bez rizika. Jeho podávání se příliš nedoporučuje pouze u jaterní nedostatečnosti.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 11.07.2009


23.06.2009
Po biopsii mi diagnostikovali fibrinogen storage disease jater, ale musela jsem podstoupit jeste jednou biopsii aby to mely na 100% výsledky jeste zatim neznam. Kdyby to opet diagnistikovali tak jsem se chtela zeptat co me ceka, je mi 22let nikdy jsem alkohol nepila takze nevím z ceho to muze byt. Hrozne se bojim a chtela bych toho o tom vedet vic. Doktori rikaji ze se s tim jeste nesetkali ale ze je to zajima.

Vzhledem k tomu, že mojí specializací jsou transplantace jater, sám jsem se zatím s nemocným s touto diagnozou nesetkal. V literatuře je uváděno, že se jedná o novou jednotku, především morfologickou (mikroskopie histologického vzorku tkáně). O příčinách fibrinogen storage disease jsem se nic nedočetl.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 11.08.2009


09.05.2009
Mému tatínkovi odoperovali nádor v zárodku v tlustém střevě bez komplikací i bez dočasného vývodu. Je mi proto divné,že má pokročilé metestázy v játrech. Na onkologii řekli,že jakákoliv další léčba (chemoterapie,ozařování) jsou zbytečné. Cítí se dobře,nic ho nebolí. Chci se zeptat na transplantaci, jestli by byla naděje a co to vlastně obnáší.

Jak už jsem na těchto stránkách psal několikrát, transplantace jater pro nádory, které jsou původem jinde a metastazují do jater, není vhodná. Důvodem je vysoká rekurence (znovu se objevení) těchto nádorů, která život pacientům neprodlouží.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 11.05.2009


05.05.2009
Má teta (42 let) se léčí 3 roky na rakovinu. 2x podstoupila už chemoterapie a vše bylo v dobré. Nyní se vše vrátilo a má nádor na játrech. Teď podstupuje operaci žlučovodů, kde jí budou dávat umělou trubičku a pak se uvidí co dál. Lékaři jí ovšem řekli, že nádor nelze vyoperovat, jelikož je na nějaké hlavní tepně jater. Napadlo mě, zda je v tomto případě možná transplantace jater? Jestli ne, jaká je vůbec doba života, když má člověk nádor na játrech? Je sama a má dvě malé děti (7 a 11 let), proto zkoušíme všechny možnosti, jak získat nějakou radu či informaci.

Transplantace jater pro nádorová onemocnění je velmi špatnou indikací. Pro transplantaci jsou vhodné jen některé druhy jaterních nádorů velmi malých rozměrů. Důvodem, proč jsou nádory špatnou indikací je, že po transplantaci je nutno podávat léky, které výrazně oslabují imunitu (tzv. imunosupresiva) a dochází ve většině případů k návratu nádorů a urychlení jejich růstu. Na otázku, jaká je délka života člověka s nádorem jater nelze obecně odpovědět, neboť je řada nádorových druhů s různým stupněm zhoubnosti, záleží rovněž na velikosti a uložení nádoru.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 06.05.2009


16.04.2009
Je mi 20 let a mám biliární jaterní cirhózu a portální hypertenzi,jsem zcela bez potíží na toto onemocnění se přišlo zcela náhodně,moje lékařka mi říkala, že na nové játra budu čekat ještě hodně dlouho, že není tolik naspěch budu zatím pravidelně chodit na kontroly,chtěla bych se zeptat jestli můžu otěhotnět moc po tom s přítelem toužíme.

Biliární jaterní cirhoza je onemocnení, které může mít několik příčin. Tzv. primární biliární atresie zlucových cest je onemocnení, které se projevuje jiz v detském veku a velmi záhy vede k cirhoze a nutnosti transplantace. Primární biliární cirhoza je naopak onemocnením, které se projevuje vetsinou az ve zralém veku (vetsinou u zen po 40. roku) a má nekolik stádií. V prvních stádiích, kdy funkce jater je jeste zachována a není prítomna pokrocilá cirhoza s portální hypertenzí a poruchami krevní srázlivosti (coz je u pokrocilých cirhoz bezné), by byla gravidita mozná. Tretí prícinou biliární cirhozy jsou onemocnení zlucových cest (vetsinou kaménky ci zánet), které vedou k cirhotické prestavbe jater. Bohuzel nemám témer zádné informace o vasem onemocnení a predevsím o jeho pokrocilosti. Patrne nejlepsí by bylo, kdyby se na nás obrátila Vase osetrující lékarka a podala nám veskeré informace. V rade prípadu jsme jiz v prípade pokrocilé cirhozy napred provedli úspesnou transplantaci jater a pak teprve doporucili materství. Máme jiz 8 detí u matek po transplantaci jater. Dvě z nich mají 2 deti a jedna matka má dvojcata. Prosím poskytnete nám Vy a Vase lékarka více informací o Vasem zdravotním stavu. abych Vám mohl lépe odpovet.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 29.04.2009


06.04.2009
Můj otec má metastázy na jatrech, má zažloutlé oči a teď se mu dostává do břicha voda kterou mu budou odsávat. Chtěla sem se zeptat jestli u této diagnozy je možná transplantace jater a jestli by měla výsledek. Poslední dobou trpí na záněty v těle u kterých měl horečky potíže ze žaludkem, zimnice. Je mu teprv 50let a dá se říct že bojovní jeho ošetřující lékařka mu už ale moc šancí nedává tak sem se chtěla zeptat jestli by byla možná ta transplantace jak od zemřelého dárce tak třeba od živého.

Metastázy v játrech značí, že někde v těle je nádor, který se rozšířil i do jater. V tomto případě se transplantace jater neprovádějí, neboť se nádor rozšíří i do transplantovaných jater a život se pacientovi neprodlouží.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 15.04.2009


25.03.2009
Moje sestřenka má žloutenku typu C. Lékaři jí řekli, že jedinou šancí jak se uzdravit je transplantace jater. Proto jsem se chtěla zeptat jak dlouho se čeká na játra od mrtvého dárce? Kdybych náhodou vyhovovala jako dárce já, tak co to bude znamenat pro můj další život? Budu mít velké omezení, zdravotní problémy a jiné komplikace? Čeho bych se měla bát?

Žloutenka typu C je virový zánět jater, který v řadě případů může končit jaterní cirhozou. V chronickém průběhu dnes existuje léčba pomocí injekčního léku - interferonu. Ne vždy však tato léčba vede k vyléčení. U nemocných, kteří se dostanou do stádia jaterní cirhozy pak je šancí transplantace jater. Transplantace jater však nevede k vyléčení a virus žloutenky C se objeví i v transplantovaných játrech a může po řadě let opět vést k rozvoji jaterní cirhozy. Doba čekání na transplantaci jater se liší podle druhu krevních skupin, velikosti jater a naléhavosti transplantace. Pohybuje se od několika týdnů až po několik let. Odběry části jater od žijících dárců se v České republice neprovádějí. I ve světě je jejich počet omezený a jsou určeny hlavně pro dětské pacienty, kdy dárcem je některý s rodičů.
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 25.03.2009


07.03.2009
Taktéž se na Vás obracím s prozbou o radu a snad taky o trochu naděje, můj otec se léčí s diagnozou cirhoza jater, je mu 62 let první příznaky nebo spíše komplikace nastali před rokem a byli mu předepsané léky flavobion,vím že tato choroba dlouho nedá vědět a počátky mohou sahat více do minulosti. Dokonce tehdy před rokem doktorka říkala že to není ještě až tak vážné ale tak asi po půl roce začal hodně hubnout ,léky bral tak jak byli předepsané ,stále víc se začal nalévat vodou tak dostal léky na odvodnění což mu v té chvíli pomohlo,v podstatě hubne dál a tyto dny je v nemocnici kdy mu musejí odvádět vodu lékařským zákrokem. Abstinenci dodržuje těch osum měsíců kdy si uvědomil že je to vážné ale ani do té doby to nebyl žádný notorický alkoholik protože celý svůj pracovní život byl řidič z povolání,proto nechápu že má tuto diagnozu. Nedokážu si připustit že by člověk po šedesátce neměl mít už naději,prosím Vás je možné se po tom víc ptát protože se léčí už dost dlouho a není vydět žádné zlepšení spíše se to rapidně zhoršuje,dokážete mně prosím Vás více poradit,jestli je náděj v tomto případě uvažovat o transplantaci Jater. Co pro to udělat jaké první kroky.

Jaterní cirhóza je konečným stádiem celé řady jaterních onemocnění. Dochází k úbytku jaterních buněk, zmnožení vaziva a uzlovité přestavbě jater. Transplantace jater může být v řadě případů vhodná pro pacienty s cirhózou. Jsou však jaterní onemocnění, která pro transplantaci vhodná nejsou. Nejlepším postupem v případě Vašeho otce bude, aby se jeho ošetřující lékař obrátil na lékaře transplantačního centra IKEM Praha (v případě, že jeho bydliště je v Čechách) nebo v Brně (v případě, že bydlí na Moravě).
Dr.Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 10.03.2009


24.02.2009
Moje kamarádka z USA má 3,5 letého syna, kterému lékaři doporučují transplantaci jater. Rodiče nevyhovují jako dárci, bude se tedy hledat jiný dárce, i živý. Chtěla bych si nechat udělat v ČR alespoň předběžné testy na vhodnost dárcovství (pokud něco takového existuje), a nevím na koho se obrátit. Můžete mi prosím poradit?

Je velmi šlechetné, pokud uvažujete být dárcem části orgánu - jater pro dítě Vaší přítelkyně. Testy pro potenciálního dárce části jater jsou velmi rozsáhlé. Týkají se nejen vyšetření krevní skupiny (musí být shoda), ale i velikosti jater, jejich funkční zdatnosti, možnosti virových onemocnění a další. Vzhledem ke specifičnosti jednotlivých vyšetření a odlišnostech, tato vyšetření si však provádí pracoviště, které hodlá transplantaci provést - to znamená příslušná klinika v USA.
MUDr.Pavel Studeník, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 28.02.2009


21.02.2009
Je mi 30 let, svobodná, bezdětná, 11 let jsem hodně pila každý den, při gastroskopii mi byly zjištěny incipietní jícnové varixy a tím podezření na cirhózu i na UZ mi to doktor napsal. Byla mi udělána biopsie jater a teď dlouho čekám na výsledky. Všechny možné články jsem pročetla, hrozně moc toho vím, mám stejně v tom zmatek. Vím ,že bych mohla mít v lepším případě steatózu či fibrózu, ta je vratná, ale spíše počítám s tou cirhózou. Někde jsem slyšela od jiné doktorky ,že v počátečním stadiu (kompenzovaná) se dá zastavit a člověk s ní může žít třeba v mém případě 40 let, už 35. den abstinuji a dodržuji dietu a beru ostropestřec m. Vždy jsem měla hodně vysoké jaterní testy, nyní se mi snížili a bilirubin mám v normě. Ascites, krvácení ani ikterus nemám a nezvracím...

Neznám stádium Vaší jaterní choroby, nicméně se zřejmě jedná o počínající (incidentní) jaterní cirhozu, která je způsobená dlouhodobou konzumací velkého množství alkoholu. Jaterní cirhoza má několik stádií. V počátečním stádiu je velmi důležité, jestli dále působí vliv alkoholu. Pokud ne, mohou být i morfologické změny vratné - reverzibilní (počínající jícnové varixy, zvýšený tlak krve ve vrátnicovém oběhu, funkční zdatnost jater vyjádřená jaterními testy). V tomto stádiu se však transplantace jater neprovádějí. Pokud je poškození rozsáhlejší vzhledem k pokračující konzumaci alkoholu, jsou již změny nezvratné a nemocný je ohrožen jaterním selháním, krvácením z jícnových varixů a dalšími komplikacemi. Pokud nemocný v tomto stádiu dokáže dlouhodobě abstinovat - za kontroly v protialkoholní ambulanci, je možno v některých případech o transplantaci jater uvažovat.
Dr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, CKTCH BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 26.02.2009


20.01.2009
Otec bol u Vás transplantovaný v roku 2002. Mal sa relatívne dobre, avšak už asi mesiac prekonáva závažné choroby, ktoré veľmi oslabujú jeho organizmus. Začalo sa to zápalom slinnej žľazy (dva týždne pred Vianocami bol hospitalizovaný) bral 2 druhy antibiotík, ale do dnešného dňa mu lekári každý tretí deň odsávajú hlien. Pred 4-mi dňami dostal vysoké horúčky (39,2) ktoré neklesali ani po podaní liekov. Včera ho hospitalizovali s diagnózou zápal pľúc. Má sa veľmi zle, sťažuje sa na bolesti v oblasti pečene (hlavne pri namáhavom kašli), veľmi ťažko sa mu dýcha. Dostal ďalšie antibiotiká. Prosím o radu, nakoľko závažné je to, že ho bolí transplantovaná pečeň (doteraz sa na bolesť nesťažoval). Odporúčate osobnú kontrolu vo Vašom centre?

Je velmi těžké na dálku odpovědět na Vaše dotazy, když neznám podrobnosti. Nevím, jak vypadají funkce jater (pečeně) ani další laboratorní hodnoty. Nejlépe by bylo, aby jeho ošetřující lékaři se obrátili do Bratislavy, fakultní nemocnice Kramáre. Prof.Hrušovský a dr.Žigrai se starají o pacienty po transplantaci jater na Slovensku.
MUDr.Pavel Studeník, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 22.01.2009


17.10.2008
Je mi 53 let mam po otci vrozenou cystozu ledvin a jater. Oba orgány mám zatim plně funkční. Mám moc zvětšená játra. Potíže vyplývající z tohoto onemocnění jsou zatím pro me přijatelné. Mám časté bolesti břicha, to mám velké jako v 6 měsíc gravidity. Chodim na pravidelné kontroly. Prosím poraďte.

Vrozená cystoza jater a ledvin je genetické onemocnění. Hlavním příznakem bývá výskyt mnohočetných cyst v játrech a ledvinách. Při závažnějších formách se může vyskytnout selhání především ledvin. Hlavním problémem jsou tlakové bolesti v břiše. V případě nárůstu bolestí je indikována transplantace jater nebo tam, kde je zároveň snížená funkce ledvin kombinovaná transplantace jater a ledviny. Pokud jste z Čech, může se Váš ošetřující lékař obrátit na transplantační centrum IKEM Praha, pokud jste z Moravy, možno se obrátit na naše pracoviště.
MUDr.Pavel Studeník, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 21.10.2008


16.10.2008
Mám cirhozu jater, lékař mi řekl, že nemám nárok na transplantaci. Co mohu udělat ?

Transplantace jater je velmi náročná operace, která není vhodná pro všechny druhy jaterních onemocnění. Záleží na příčině jaterní cirhozy, věku nemocného a eventuálně dalších přidružených onemocněních. Některá onemocnění, která vyvolávají cirhozu se mohou objevit v transplantovaných játrech a vést velmi rychle rovněž k cirhoze. Pokud máte dojem, že by mohla transplantace jater ve Vašem případě pomoci, doporučte Vašemu lékaři konzultaci na našem pracovišti.
MUDr.Pavel Studeník, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno, pavel.studenik@cktch.cz, 21.10.2008


07.09.2008
Mám zavedený TIPS, rok a půl již čekám na kombinovanou transplantaci jater a ledvin. Velmi se této operace obávám. Jsem 18 let vdova, mám 61 let. Svoje děti jsem zvládla. Obě vystudovali VŠ, mají celkem 5 krásných vnoučat, ráda bych s nimi dále žila. Myslíte, že mohu doufat?

Doufat v operaci můžete zcela jistě. Termín, kdy transplantace proběhne Vám však nemohu sdělit, neboť existuje tzv. listina čekatelů pro transplantaci a v případě vhodného dárce jsou transplantováni ti pacienti, kteří jsou na tom zdravotně nejhůře. Tím se stává, že nemocní v těžkém stavu jsou transplantování daleko dříve, než nemocní, kteří mají zachovalý určitý stupeň jaterních funkcí.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 11.09.2008


23.07.2008
Je mi 29 let a byla mi diagnostikovaná autoimunitní hepatitida na základě autoimunitních protilátek -ANA 1:160,SS DNA hraniční a provedené biopsie kde byl zachycen hustý kulatobuněčný zánětlivý infiltrát.ALT AST mi klesly na 2.5 z původních 11- bez užívání kortikoidů,užívala jsem pouze esentiale a lagosu .Nyní mi lékař nasadil prednison 20mg 1xdenně poté přejdu na Imuran. Jsem zdravotní sestra pracovala jsem na ARO a nyní na CHir JiP, zhruba vím co mě tedy očekává.Ráda bych se Vás zeptala jak častá je transplantace u této dg. a při jakých obtížích je potřeba včasný zápis na čekací listinu.Mám ještě jednu otázku,lze s tímto onemocněním dále pokračovat v mém povolání?

Na základě Vašich informací mohu říci, že Váš ošetřující lékař postupuje zcela správně. Diagnoza je stanovena, biopsie prokazuje zánětlivý infiltrát a imunosupresivní léčba je lege artis. Na Váš dotaz, stran čekací listiny musím odpovědět, že je spousta času. Autoimunní hepatitida tvoří u nás přibližně 10% všech transplantací. Transplantace se provádí, až ve velmi pozdním stadiu, kdy je cirhotická přestavba jater s komplikacemi. Podle Vaší biopsie nemáte v játrech ani počínající vazivovou přestavbu. Navíc imunosupresivní léčba výrazně zpomaluje progresi onemocnění. Na naší transplantační ambulanci máme několik pacientů, kteří byli již odesláni s pokročilou autoimunní hepatitidou k zařazení do transplantačního programu a po nasazení imunosuprese jsou řadu let ve stabilizovaném stavu s dobrou kvalitou života.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 25.07.2008


02.07.2008
Som sestrička pracujúca na ARO odd. a mam sesternicu ktorá je vo veľmi ťažkom stave, momentálne hospitalizovaná v nemocnici pre krvácanie s pažerák. varixov. jedná se o 30 ročnú ženu s cirhoźou pečene, trompocytopéniou, pažer. varixami a množstvom dalších vážnych ochorení, podotýkam nespôsobených životosprávou ale cirhozou ako dosledkom dlhodobej liečby. ide mi len o to, či a ako sa dá k vám prihlásiť, či je možné prísť na nejakú konzultáciu prípadne či je možné u vás vykonať transplantáciu, nakoľko veľa času jej neostáva, je síce na slovensku zaradená do transpl. programu, avšak sami dobre viete ako sa u nás pečen netransplantuje. ma krvnú skupinu A rh pozit.

Na našem brněnském transplantačním centru jsme v minulosti provedli přibližně 10 transplantací jater u slovenských pacientů. Rovněž jsme předávali řadě slovenských kolegů svoje zkušenosti jak formou stáží tak například provedením transplantace jater v Bratislavě našim týmem. Bohužel přes tuto pomoc se program transplantací jater na Slovensku nerozběhl. V současnosti je situace u nás nepříznivá. Počet vhodných dárců výrazně klesá, zatímco počet čekatelů na transplantaci se zvyšuje. Vede to tak k prodlužování čekací doby a bohužel i k úmrtí některých čekatelů.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 05.07.2008


28.06.2008
Môj manžel /38 rokov/ má pokročilú pečeňovú cirhózu kryptogénnej genézy,metab.aktívna Child/Pugh B/C. Diagnózu mu stanovili pred dvoma rokmi a pred 6 mesiacmi bol zaradený do transplantačného programu. Pred týždňom počas hospitalizácie nastala uňho encefalopatia a o niekoľko hodín upadol do hepatálnej kómy, z ktorej sa po 16 hodinách prebral. Podľa vyjadrenia lekárov je vo veľmi vážnom, život ohrozujúcom stave a mal by byť v čo najkratšom čase transplantovaný. Nakoľko sa na Slovensku netransplantuje, jeho lekári sa ho snažia dostať na čakaciu listini v IKEM Praha. Podľa Vás má vôbec šancu byť včas transplantovaný a vzhľadom na jeho vážny stav môže operáciu prežiť a zotaviť sa ?

Případ Vašeho manžela dobře znám, neboť pan profesor Hrušovský se obrátil s transplantací i na naše brněnské pracoviště. Problémem transplantace u nás je, že máme obrovský nedostatek vhodných dárcovských orgánů a velký počet pacientů na tzv. listině čekatelů. Proto se prodlužuje čekací doba a začínají naši pacienti umírat, aniž se dočkají transplantace. Nevím, do jaké míry Vám bude moci pomoct IKEM Praha.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO, pavel.studenik@cktch.cz, 04.07.2008


28.04.2008
Je vhodné podstopupit po operaci (transplantaci) jater nějakou lázeňskou rehabilitační péči a pokud ano, které lázně jsou doporučovány, jak dlouhý pobyt a zda lze počítat s možností plné či částečné úhrady zdravotní pojišťovnou

Já sám lázeňskou léčbu uznávám především po onemocnění a operacích pohybového aparátu a páteře. V případě transplantací jater, pokud je funkce normální, podle mého názoru nemá žádný význam. Daleko důležitější je správné stravování a pohybový režim. Jinak pro jaterní choroby a choroby žlučových cest se uvádějí především Karlovy Vary.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 29.04.2008


23.04.2008
Z důvodů jakých onemocnění nebo vrozených poruch u nás musejí děti podstupovat transplantace jater?

Existuje velké množství genetických chorob, která jsou vázána na jaterní buňky. Jejich výčet by překračoval možnosti těchto stránek. Naštěstí se jedná o velmi vzácná onemocnění. Pokud máte o studium těchto chorob zájem doporučuji některou z učebnic, např: překlad anglické knihy S.Sherlocková: Nemoci jater a žlučových cest, vydáno 2004.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 29.04.2008


15.04.2008
Už několikrát jsem se ptala různých lékařů na možnost být dárcem orgánů,pokud se mi stane něco při nehodě, popř.koma,ale nevím kde se registrovat a jak postupovat.

Podle Vašeho dotazu zcela jistě patříte mezi lidi s vysokými morálními hodnotami. Aktivně pro to nemusíte dělat vůbec nic. Česká republika patří mezi státy s tzv. předpokládaným souhlasem k odběru orgánů po stanovení mozkové smrti. V praxi to znamená, že pokud za svého života nevyjádříte nesouhlas s odběrem Vašich orgánů, pak je možno odběry orgánů uskutečnit. Nesouhlas je uložen v tzv. registru odmítačů, který vede ministerstvo zdravotnictví.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 16.04.2008


11.04.2008
Mám strýce, který má cirhozu jater. Játra mu pracují na minimum.Tak bych se chtěla zeptat, jak dlouhá je čekací doba na transplantaci a co musí podstoupit, aby byl zařazen do registru. A ještě bych chtěla vědět co může jíst a pít.

Jaterní cirhoza je konečným stádiem řady jaterních onemocnění, která mohou probíhat různě dlouho. Nevím, které onemocnění bylo příčinou cirhozy jater Vašeho strýce. Průměrná čekací doba na našem pracovišti je 4 měsíce, záleží však na mnoha faktorech. Někteří pacienti mohou čekat i déle než rok. Bohužel, vzhledem k tomu, že v poslední době se výrazně snižuje počet dárců orgánů, lze očekávat spíše prodlužování čekací doby.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 22.04.2008


11.04.2008
Můj syn ma momentálně zvýšené hodnoty ALT a AST. Jeho ošetřující lékař vidí souvislost s lehkou infekcí dýchacích cest. Je to možné? Syn má rok po Kasai. Dále me pak zajima vyuziti seminek bylinky ostropestřec, kdy jsem o ni četla jen samou chválu.

Kasaiova operace se provádí u dětí, kteří mají vrozenou poruchu vývodných žlučových cest. Ukazatelem průchodnosti žluč. cest po operaci jsou především laboratorní hodnoty bilirubinu a enzymů ALP a GGT. Enzymy AST a ALT jsou především ukazateli postižení jaterního parenchymu. Ostropestřec mariánský (Silibum marianum) je rostlina, která obsahuje látku silymarin. O ní se tvrdí, že má určité „hepatoprotektivní“ vlastnosti, tedy že může do určité míry chránit játra. Je obsažena v lécích jako je Legalon nebo Flavobion. Na rozsáhlých studiích však tento účinek u jaterních chorob nebyl prokázán.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 22.04.2008


08.04.2008
Můj bratranec měl nažloutlou kůži a žluté bělmo několik měsíců. Vzal si do hlavy, že má rakovinu žaludku jako měl jeho otec, který zemřel.Nechtěl jít s těmito příznaky k lékaři, protože se bál této diagnozy.Raději tuto myšlenku začal z hlavy vyhánět pomocí alkoholu.Nás blízké to velice trápilo a nedařilo se nám přesvědčit ho o vyhledání pomoci.Nakonec ho musela záchranná služba odvést do Sokolovské nemocnice zcela vyčerpaného s kolapsem na hranici života a smrti.Naštěstí to přežil, zabojoval a je při životě, vnímá a je pod lékařským dohledem.Jsem jeho sestřenice a doufala jsem jako celá jeho rodina, že bude šance mu pomoci transplantací jater.Jaké však bylo mé zděšení, když jsem se dozvěděla od mé tety , jeho matky, že ho nemohou ani zařadit do registru čekatelů.Pan primář jí prý řekl, že mu selhávají orgány.Přitom v současné době normálně komunikuje a přijímá potravu, snad je i dnešním dnem přeřazen na interní oddělení z JIP, kde se o něho starali 14dní. Prosila bych moc o to jestli se dá ještě cokoliv dělat, aby jeho život nemusel uhasnout v 50 letech.

Neznám příčinu onemocnění jater Vašeho bratrance, ale nažloutlá kůže a žluté bělmo je typických příkladem jaterních nemocí. Pokud se však na jeho jaterním selhání podílel alkohol tak, že byl hospitalizován na JIP a bojoval o život, není vhodným kandidátem pro transplantaci jater. V naší republice akceptujeme obecně přijímaná kriteria, že u člověka u kterého se podílel na jeho závažném onemocnění jater alkohol je nutno dodržet minimálně 6 měsíců úplné abstinence. Důvodem je, že je nedostatek dárců jater a prodlužuje se čekací doba pro všechny nemocné a u pacientů, kteří nedokázali abstinovat nejméně 6 měsíců jsou velmi špatné výsledky. Většina z nich začne znovu pít a rychle se u nich znovu projeví jaterní poškození.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 09.04.2008


08.04.2008
Mám hodně nemocnou tchýni, selhávájí ji játra, má silnou cukrovku/píchá si 4krát denně inzulin, slabé srdíčko. Lékařka jí navrhla transplantaci jater, má se s námi všemi poradit se souhlasem k tomuto zákroku.v nemocnici jí řekli,že má jen rok života. Nevíme jak dál. Přežije vůbec transplantaci?

Bohužel Vám na základě nedostatku údajů nemohu dostatečně odpovědět. Neznám příčinu a závažnost jaterního onemocnění ani závažnost onemocnění srdce. Cukrovka by až tolik nevadila. Zcela jistě se její lékařka bude kontaktovat s transplantačním centrem, kde Vám na základě vyšetření sdělí, zdali je Vaše tchýně pro transplantaci jater vhodným kandidátem.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 09.04.2008


31.03.2008
Je možno otěhotnět a porodit po transplantaci jater?

Na našem pracovišti již máme 5 mladých žen, které po transplantaci porodily zdravé děti, v jednom případě i opakovaně. Základní podmínkou pro těhotenství po transplantaci je zcela normální funkce jater se zcela fyziologickým nálezem na játrech. Dále je nutné gynekologické vyšetření budoucí matky a genetické vyšetření obou partnerů. Jen za těchto podmínek je možno těhotenství doporučit.
MUDr. Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 01.04.2008


25.03.2008
Taťka je momentálně po operaci. Nevím, jak dál a nechci čekat, až mi taťka umře. Měla být provedena resekce jater levého laloku. Po otevření dutiny břišní lékaři zjistili, že již nelze operativně odstranit, jelikož nádor je již obrovský, cca 9 cm. Zkouším vše, proto se prosím na mne nezlobte, že se ptám, je u takového pacienta vůbec ještě možná transplantace jater? Vždy byl zdravý, nezná nemocnice, neholduje alkoholu, přestal kouřit. Srdce, plíce a všechny ostatní důležité orgány má vpořádku. Jak mu pomoci?

Transplantace jater u pacientů s nádory jater je doposud smutnou kapitolou transplantologie. Důvodem je vysoká rekurence (znovuobjevení) nádorů po transplantacích. Během zhruba 30 let, kdy se transplantace provádějí bylo zjištěno, že pokud byl nádor větší než 5 centimetrů, nebo bylo přítomno několik ložisek, docházelo prakticky vždy k rekurenci. Příčinou těchto rekurencí je rovněž to, že po transplantaci musí pacienti brát tzv. imunosupresiva, to je léky, které potlačují obranyschopnost organismu. To je bohužel způsobuje zrychlený růst nádorů. Rovněž bylo zjištěno, že pouze jeden druh jaterních nádorů (je jich celá řada) – tzv. hepatocelulární karcinom se objevuje znovu méně častěji, než jiné druhy. V současné době většina transplantačních center provádí transplantace jater podle tzv. „milánských kriterií“. To znamená pouze hepatocelulární karcinom do velikosti 5 cm. Obávám se, že v případě Vašeho otce byl transplantace nevedla k úspěchu a neprodloužila jeho život.
MUDr. Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 26.03.2008


11.03.2008
Jaká má být dieta u transplantace jater?

Informace o dietě po transplantaci jater najdete na webových stránkách České transplantační společnosti v kapitole Transplantace jater a podkapitole Život po transplantaci jater.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 15.03.2008


10.03.2008
Dá se odhadnout, jaká je přibližně čekací doba na transplantaci jater. Maminka manžela je v registru od října lonského roku.

Průměrná čekací doba v listině čekatelů pro transplantaci jater na našem pracovišti v současnosti je 165 dnů. Nicméně délka čekání u jednotlivých pacientů je ovlivněna mnoha faktory:

  1. Krevní skupina: krevní skupina A nebo 0 se vyskytuje v populaci daleko častěji, než krevní skupina B a AB. Proto pacienti se vzácnějšími skupinami čekají v průměru déle.
  2. Velikost (výška a váha) čekatele. Větší pacienti, kteří čekají mají kratší dobu čekání, než drobnější lidé. Záleží totiž na velikosti jater. Větší játra totiž nelze použít pro drobné pacienty.
  3. Závažnost jaterního onemocnění: Pokud se na listině čekatelů vyskytuje více pacientů, pro které by byl určitý orgán vhodný, dostane jej ten pacient, jehož zdravotní stav je nejhorší. Pro výpočet slouží matematický vzorec (tzv. MELD – Model of End Stage Liver Disease), který podle laboratorních hodnot funkce jater určí stupeň selhávání jater.
Závěrem bych chtěl ještě dodat, že v poslední době se významně snižuje počet dárců orgánů. Tento nepříznivý trend bohužel povede k významnému prodlužování čekací doby.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 15.03.2008


29.02.2008
Mam 7 Ročného chlapčeka. Po narození byl v BA operovaný na cystu choledochu. Po 5 rokoch mu v Košiciach zistili že mu vyoperovali žlčník. Pečenové testy nám stále stupaju GMT 36 a stále stupa. Na gastre lekar odporuča transplantáciu. Nedá se to ešte nejako riešit ináč. Lieky berieme stále.

Z Vašich informací lze soudit, že po operaci na žlučových cestách došlo k jejich zúžení a tak dochází k poškozování jater. Vaši lékaři naznali, že poškození jater Vašeho syna je již v nezvratné fázi. U nemocných s onemocněním žlučových cest, kdy jsou játra již poškozena až do pokročilé jaterní cirhozy, je transplantace jediným řešením.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 03.03.2008


27.02.2008
V mém okolí je člověk, na kterém mi záleží..Jeho zdravotní stav po autonehodě, kdy měl štěstí, že přežil, není "nic moc" ať už od hlavy až po zbytek jiných zranění. V poslední době se však uzavřel do sebe a až nyní z něho vylezlo, že musí podstoupit jaterní testy, aby se zjistilo, zda jeho játra ještě fungují nebo bude muset jít na transplantaci jater. Četla jsem na různých stránkách o transplantacích apod. Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že bych dárcem jater byla já, kdyby se nesehnal žádný jiný dárce.Nevím však jaké jsou podmínky, vím, že většinou doporučují rodinu, ale to bohužel nejde..

Velmi si vážím Vaší snahy pomoci svému příteli. Bohužel s touto formou lásky k bližnímu se v naší společnosti nesetkáváme příliš často. Nicméně celá problematika je mnohem širší.


Neznám věk Vašeho přítele, rozsah jeho zdravotního postižení po autonehodě ani příčinu jaterního onemocnění a jeho závažnost.


V České republice se transplantace jater provádějí především s orgány od zemřelých dárců. Zcela ojedinělé byly přenosy částí jater od žijících dárců, především pro dětské pacienty. Transplantace jater, kdy dárcem i příjemcem je dospělý jedinec je nesmírně obtížná a doposud nebyla v České republice provedena. Při tomto druhu transplantace záleží na mnoha faktorech, jako jsou velikost dárce a příjemce, shoda v krevních skupinách, přidružené nemoci jak dárce tak příjemce. Z literatury je známo, že i v případě shody v krevních skupinách, je vhodná pro dárcovství části jater pouze 1/3 všech potenciálních dárců. Vzhledem k tomu, že i u dárce se jedná o poměrně velkou operaci, která může být zatížena poškozením a v ojedinělých případech i úmrtím, akceptuje většina pracovišť pouze příbuzné.


Myslím si, že pokud u Vašeho přítele je onemocnění jater, které je vhodné pro transplantaci, pak bude vyšetřen a pokud se nevyskytnou stavy, které byl transplantaci znemožňovaly, bude zařazen na listinu čekatelů pro transplantaci jater.


MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 27.02.2008


15.02.2008
Můj kamarád půjde na transplantaci jater, prý má nějakou vrozenou vadu. Moc o tom nechce mluvit, tak bych se chtěla zeptat vás, zda je tato vrozená choroba nebezpečnější než nemoc, získaná až v průběhu života. Také bych se chtěla zeptat, jak dlouho trvá čekávní na transplantaci. Můj kamarád je v aktivním režimu, za jak dlouho asi bude operován?

Bohužel jste mi neposkytla příliš mnoho informací. Existují velké množství vrozených poruch, které jsou vázány na játra a jsou vhodná pro transplantaci. Nevím, o kterou poruchu se u Vašeho přítele jedná, projevy těchto onemocnění jsou velmi různorodá. Obecně se však dá říci, že výsledky transplantací u vrozených poruch vázaných na játra jsou velmi dobré. Čekací doba pro transplantaci jater se může u jednotlivých pacientů velmi lišit. Záleží na závažnosti postižení jater (nemocní, kteří jsou na tom zdravotně hůře dostávají přednost), velikosti jater, krevních skupinách a dalších ukazatelích. Doba čekání se tak může pohybovat od několika týdnů až po jeden rok.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 15.02.2008


24.01.2008
Jsem témeř 12 let po transplantaci jater (proběhla v mých 16 letech) a v současné době uvažujeme s manželem o založení rodiny. Doposud jsem žádné problémy ani komplikace neměla a tak bych chtěla vědět, jaké riziko pro mě představuje těhotenství? Stává se, že by transplantovaná játra přestala fungovat? Pokud ano, jaké je procento, že se to stane? Mělo by dítě posléze nějaké trvalé následky? Protože předpokládám, že i na plod budou působit moje imunosupresiva.

Úspěšnost transplantace není jen v přežívání pacientů a jejich orgánů, ale i kvalita života jedince po transplantaci. Součástí života mladé ženy je i založení rodiny. Je jisté, že v případě žen po transplantaci jater je nutnou podmínkou velmi dobrá funkce transplantovaného orgánu, ustálená udržovací imunosupresivní léčba, vyloučení komplikací a minimalizace všech rizik. Je nutné, abyste Vy i Váš partner absolvovali genetické vyšetření, u Vás i gynekologické vyšetření. V případě gravidity pak je nutná precizní a častá ambulantní kontrola, kdy jsou sledovány hladiny léků a funkce jater. Na našem pracovišti jsme měli již 5 žen, které donosily zdravé děti, v jednom případě i opakovaná gravidita. Rovněž podobné dobré výsledky mají v IKEM Praha. Obraťte se na Vašeho lékaře, který Vás dlouhodobě sleduje na transplantační ambulanci. Do budoucna Vám přeji, abyste se dočkala zdravého potomka.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 28.01.2008


10.01.2008
Do jakého věku je možné transplantaci jater provést? Je pravdou,že ve vyšším věku je úspěšnost menší?

Stále platí, že transplantace jater patří mezi obtížné operační výkony. Obecně lze říci, že u nemocných ve vyšším věku je vyšší výskyt pooperaních komplikací, jako jsou poruchy hojení ran, infekční komplikace, srdeční komplikace a další. Na našem pracovišti provádíme transplantace jater u pacientů až do 65 let věku. Rozhodující je ovšem tzv. biologický věk, neboť i například padesátiletý člověk může být ve zdravotně horším stavu, než člověk o 10 let starší. Velmi důležitým faktorem výběru v pokročilém věku je přítomnost dalších přidružených onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční, cukrovka, nemoci ledvin a plic, chronické infekce či nádorová onemocnění. Rovněž záleží na základním jaterním onemocnění, které vedlo k selhání jater. Každé pracoviště, které provádí transplantace jater, má svoji indikační komisi sestavenou odborníků v jednotlivých lékařských oborech. Tato komise pak zvažuje celkovém riziko transplantace jater a vhodné pacienty pak zařazuje na tzv. listinu čekatelů pro transplantaci jater.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 11.01.2008


17.12.2007
Muj otec je pět po transplantaci jater, problemy zadne nema, jen viditelne pribral (tuk se mu uklada v oblasti bricha). Ma totiz rad klasickou ceskou stravu a ji spise v odpolednich a vecernich hodinach. Chtela jsem se zeptat, jaky vliv ma vyziva na transplantovany organ. Zda snizuje zivotnost organu apod. Nebo zda by nespravnou stravou mohla vzniknout napriklad i steatoza transpl. organu.

Je velmi hezké, že máte takovou starost o svého otce. Výživa po transplantaci jater je jedním z důležitých faktorů dlouhodobých výsledků. Obezita se negativně podepisuje právě na dlouhodobém přežívání. Co se týká vlastního orgánu, jsou transplantovaná játra více náchylná na hromadění tuků - triglyceridů- více než játra člověka bez transplantace. Nesprávnou stravou s vysokým podílem triglyceridů a sacharidů tedy skutečně může vzniknou steatoza. Dalším nepříznivých faktorem obezity po transplantaci všech orgánů je vysoké riziko dalších komplikací: ischemické choroby srdeční, cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších.
MUDr.Pavel Studeník, Vedoucí lékař transplantačního oddělení, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie BRNO , pavel.studenik@cktch.cz, 16.01.2008


16.11.2007
Mam kamarata ktory je pripravovany na transplantaciu pecene( jate).Uz niaku dobu uziva imunosupresiva ale chcela by som sa opytat ci je nutne radikalne zvysit davku imunosupresiv tesne pred zakrokom. Alebo ci musi niaku dobu pred transplantaciou travit v nemocnici. A aku dlhu dobu po operacii musi ostat v nemocnici... Kedze su mu podavane imunosupresivne latky je mozne ist ho pozret do nemocnice? Alebo by sme len zvysovali pravdepodobnost nakazy?...Musi zit v tom neviem ako sa to odborne vola ale taka igelitova izba ked ste ovplivnovany imunosupresivnymi latkami aby sa k vam nedostala ziadna infekcia?

Nemohu přesně odpovědět otázku ohledně stávající imunosuprese u vašeho přítele, ale předpokládám, že po transplantaci mu budou nasazeny ještě další léky, které konkrétně působí především na to, aby imunologicky neodmítal "nová" játra. Většina pacientů, kteří čekají na transplantaci je vyšetřena u nás v ambulanci a i na lůžkovém oddělení před zařazením do čekací listiny. Po té čekají doma na zavolání, že je pro ně vhodný dárce. Kdy to bude nelze přesně řící, tzn. že bezprostředně před transplantací hospitalizováni nejsou. Po transplantaci přítele budete moci navštívit, žádná velice přísná hygienická pravidla nutná nejsou. Sami byste neměli mít chřipku či jiné virové onemocnění. Doba hospitalizace je různá, samozřejmě vzhledem k průběhu a eventuelním komplikacím, v průměru se pohybuje okolo 3-4 týdnů.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 19.11.2007


24.10.2007
Pritel jiz brzy podstoupi transplantaci jater, v prirucce, kterou dostal, se ne zcela jasne pise, jak je to s pejskem doma. Obracim se na Vas, zda je opravdu moc nebezpecne zit v potransplantacnim obdobi v byte s ockovanym a pravidelne odcervovanym, samozrejme i pestenym kratkosrstym pejskem..a zda je stene nebezpecnejsi nez dospely pes, pripadne jaka rizika hrozi.

Velice oceňuji, že myslíte i na detaily, které s sebou transplantace přináší. V případě, že by si někdo chtěl pořizovat domácí zvíře do domácnosti k transplantovanému pacientovi, tak bych to jistě nedoporučovala. Ve vašem případě, pokud je pejsek zdravý, očkovaný a pokud si uvědomujete i možná rizika, kterým se budete snažit předejít, zásadní problém nevidím. Naopak pohyb při venčení psa každému může jenom prospět. Hlavní riziko pro pacienty, kteří dostávají po transplantaci imunosupresivní léčbu je to, že by mohla být přenesena nemoc ze zvířete na člověka. Pacient bez imunosuprese takovému riziku je vystaven minimálně ale pacient po transplantaci je k infekci mnohem vnímavější.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 30.10.2007


24.10.2007
Rada bych se zeptala na zminovane plisne, jenz jsou pro pacienta po transplantaci nebezpecne. Zijeme v dome, jehoz spolecne prostory nejsou zcela suche a misty je zrejma i plisen. Bude podle Vas lepsi se prestehovat? Vim, ze spory plisni se siri vzduchem a tak me napada, zda nemohou priteli uskodit.

Určitě je pro každého i pacienta po transplantaci lepší zdravý venkovský vzduch, nikoli pobyt ve městě. Pokud máte podezření, že je ve vašem domě plíseň, je tu určité riziko, že by mohl pacient po transplantaci, který bere imunosupresi onemocnět. Pokud se jedná pouze o společné prostory, ve kterých dlouhodobě nepobývá, tak jak píšete, riziko vidím jako zcela minimální a důvod ke stěhování to dle mého názoru není.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , eva.pokorna@ikem.cz, 30.10.2007


16.09.2007
Jaká je možnost přežití u transplantací, např i jater?

Výsledky transplantací orgánů obecně jsou velice dobré, roční přežívání pacientů se pohybuje u ledvin okolo 96%, jater a srdce okolo 85-90%, u plic je o neco nižší asi 75% a přežívání další roky jenom mírně klesá. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, které jsou specifické přímo ke konkrétnímu příjemci - věk pacienta, základní onemocnění, které vedlo k selhání orgánu, další komplikující onemocnění atd.
MUDr. Eva Pokorná, CSc. , evpo@medicon.cz, 18.09.2007


23.07.2007
Moje matka trpí polycystózou ledvin a jater. Dnes ji urolog doporučil, aby se již zapsala do pořadníku na transplantaci obou těchto orgánů. Nedal ji však žádné instrukce, jak na to.

Pokud vase matka trpi polycystickým onemocnením ledvin a jater a má selhání ledvin, měla by být sledována nefrologem. Lékař nefrolog by doporučil zařazení maminky do čekací listiny na transplantaci ledviny. Ne vsichni pacienti s polycystickým postižením jater potřebují transplantaci jater, vaše maminka by měla být vyšetřena i hepatologem, který by posoudil, zda by měla být provedena kombinovaná transplantace jater a ledviny.
Abychom mohli být konkrétnější, potřebuji znát odpověď na otázku, zda už vaše matka chodí na dialýzu a kam, eventuelně kdo je její ošetřující lékař.
MUDr. Eva Pokorná, CSc., 24.07.2007


Zpět na poradnu


Transplantační centra Informační zdroje Imunosupresivní léky Slovníček Poradna
Mapa webu Kontakty Partneři

Praha běží vstříc transplantacím
 

Program transplantace ledvin od žijících dárců

Eulod

RSS verze 1.0
RSS (verze 1.0)

 

Česká transplantační společnost

Stránky pro odborníky

Český Tým Transplantovaných

 
© 2007 Česká Transplantační Společnost Datum poslední aktualizace: 21. 06. 2017